En İyi Varis Çorabı Hangisi

Sizce en iyi markalar?

Sigvaris Markası İle İlgili Bilgilendirme

11-09-2021
ile VarisÇorabı admin

Sigvaris ürünlerinde aşağıdaki şekilde isim değişikliğine gidilmiştir. Çok bilinen Sigvaris Comfort modelleri, Essential olarak, Magic modelleri ise  Semitransparent olarak değişmiştir. Ürün içerikleri aynıdır. Kutuları ve adları değişmiştir. Comfort modellerde "CF" olarak kullanılan kısaltma "ECF" olarak, Magic Modellerde is "MG" olarak bilinen kısaltma "SSE" olarak değişmiştir. Ürünlerin isimlerini ve kısaltmalarını aşağıdaki görselde detaylı olarak inceleyebilirsiniz. 

1-Essential

•Comfortable - Comfort

•Thermoregulating Cotton

•Classical - Top Fine

2-Style

•Semitransparent - Magic

3-Active

•Masculine - James

4-Specialiest

•Traditional •Ulcer x •Diabetic Compression çorapları • Arm Sleeves Advence

Yeni kutular da aşağıdaki gibi olacaktır.

Essential Comfortable (Comfort)

Essential Thermoregulating (Cotton)

Essential Classical (Top Fine)

Style Semitransparent (Magic)

Active Masculine (James)

Traditional modelelrde ise isim değişikliği olmamıştır. Sadece kutu değişmiştir. 

 

Süper Yapıştırıcı (VenaSeal)

08-07-2017
ile VarisÇorabı admin

Süper Yapıştırıcı (VenaSeal): Varis Tedavisinde Zamk Dönemi

Merhaba, size, çok taze, sıcağı sıcağına haberler vereceğim bugün. Haberler, venöz yetmezlik ve varis tedavisinde son zamanlarda artan oranda kullanılan Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk (VenaSeal) ile ilgili. Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk (VenaSeal), uzun dönem sonuçları ve yaşam kalitesinde sağladığı düzelme ile ilgili verileri; Charring Cross Sempozyumu (Londra) ve Uluslararası Ven Kongresi (Miami) de geliştirici firma tarafından sunuldu.

Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk (VenaSeal) ile ilgili önemli bilimsel çalışmalardan birisi olan VeClose ve aslında bu yapıştırıcının ilk geliştirilen örneği olan Sapheon’a ait bir eSCOPE pivot klinik çalışmasının iki yıllık takip sonuçları oldukça yüz güldürücü görünüyor.

Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk (VenaSeal) yöntemi ile kapatma aslında endovenöz lazer ve endovenöz radyofrekans yöntemleri ile venöz yetmezlik veya varisin tedavilerinin kullanımda olduğu 4 – 5 sene önce başlayan bir proje.

Neden, Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk (VenaSeal) kullanımına gerek duyuldu?

Bir önceki paragrafta da bahsettiğim gibi, endovenöz kapama (ablasyon) işlemleri sırasında; işlemin en uzun süresini tümesan anestezi uygulaması almakta idi. Tümesan anestezi temel olarak soğuk bir sıvı ile lokal anestezik madde karışımının yetmezlikli toplardamar çevresine uygulaması esasına dayanmaktadır. Bu uygulamada amaç; hem lokal anestezi sağlamak hem de ısıya dayalı endovenöz kapama (termal endovenöz ablasyon) tekniklerinde ortaya çıkan aşırı miktarda ki ısının emilmesini sağlamaktı. Isıya dayalı endovenöz kapama tekniklerinin bilinen ve halen kullanımda olan iki örneği endovenöz lazer ve endovenöz radyofrekans yöntemleridir. Bu yöntemler, oldukça güvenli ve etkili olan yöntemlerdendir.

Endovenöz kapama yöntemleri (endovenöz ablasyon); venöz yetmezlik ve varis tedavisini (klasik varis operasyonlarını) yakın geçmişte çok farklı bir boyuta taşımış, adeta devrim niteliğinde olan girişimlerdendir. Bu sayede, venöz yetmezlik ve varis tedavileri ameliyathane ortamlarından, sterilitenin sağlandığı ortamlara taşınmışlardır. İşlem süreleri kısalmış, ameliyathane korkusu olanlara tedavi imkanı sağlanmış, özellikle çalışan kesimin herhangi bir zaman kesintisine gereksinim duymadan tedavi olma imkanları ortaya çıkmıştır.

Tümesan anestezinin kullanılmadığı venöz yetmezlik ve varis tedavilerine bir diğer örnek ise; mekanik olarak toplardamar iç yüzeyinin tahrip edilmesi ile skleroterapi (damar büzücü ilaç) sıvısının birlikte uygulandığı MOCA diğer adıyla ClariVein (Mekano-kimyasal Endovenöz Ablasyon) yöntemidir. Bu yöntemde tümesan anestezik sıvı verilmemekte, işlem süresi oldukça kısalmakta, hasta konforu artmaktadır.

Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk (VenaSeal) uygulaması tümesan anestezik sıvı uygulaması gerektirmeyen, organik yapıda bir yapıştırıcı (Siyanoakrilat) ile toplardamar iç duvarının birbirine yapıştırılmasını sağlar. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, hatırlarsanız, Japon yapıştırıcılar ilk olarak piyasaya sürüldüğünde, hepimizin merak ile yaptığı bir test vardı; bir damla bu yapıştırıcıdan elimizde parmaklarımız arasına damlatır, ve öyle tuttuktan sonra da açmaya çalışırdık. Ben bunu sayısını hatırlamadığım kadar çok yaptım. İşte basit olarak Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk ile yapılan da budur.

Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk ile yapılan çalışmaların 2 yıllık sonuçları sadece uygulama anlamında olumlu olmakla kalmamakla beraber; uygulanan hastaların uygulama sonrasında da yaşam kalitelerini (VCSS) de çok olumlu yükseltmektedir.

Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk ile tedavinin avantajları nelerdir?

Bu uygulama ile, diğer işlemlere kıyasla uygulama bölgesinde morarma ve hassasiyet belirgin oranda daha az olmaktadır. Özellikle teknolojik gelişmelere paralel olarak varis tedavilerinin daha estetik hale geldiği bir dönemdeyiz. Hastaların çoğu, uygulanan tedavilerin kozmetik ve estetik anlamda olumsuz etkilerinin olmamasını istemektedir. Bu durum karşısında da biz hekimler (uygulayıcılar) olarak uygulanabilecek güncel tedavilerin yakın takip edilmesi de gerekmektedir. Bu durum da işin diğer boyutudur.

Bir diğer avantaj ise; uygulama zamanı. Tümesan anestezik sıvı uygulaması endovenöz kapama işleminin yaklaşık yarısını kapsayan bir durumdur. Her ne kadar, uygulama için de kullanılan otomatik pompa sayesinde bu süre kısaltıldı ise de (maalesef birçok merkez veya uygulayıcı pompayı kullanmamaktadır) yine de hatırı sayılır bir süreyi kapsamaktadır.

Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk sayesinde, günlük hayat veya çalışma düzeni nerede ise kesintiye uğramamaktadır. Bu tedavi uygulaması özellikle, aktif olarak çalışan ve tatil – izin imkanı olmayan kesimin büyük ilgisini çekmektedir.

Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk tedavisi; Amerika, Yeni Zelanda, Şili, Güney Afrika, Kanada, Avrupa, Birleşik Arap Emirlikleri, Hong Kong ve Türkiye’de aktif olarak kullanımdadır.

Evet, yazımın sonuna geldik. Dediğim gibi, ülkemizde de uygulamada olan bir yöntem toplardamarın yapıştırıcı ile kapatılması (Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk (VenaSeal) uygulaması. Sizin özellikle bu konuda veya başka konularda sormak istedikleriniz varsa, bana buradan kolaylıkla ulaşabilir ve yanıtını merakla beklediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Kaynak : http://mehmetergenoglu.com/super-yapistirici-venaseal-varis-tedavisinde-zamk-donemi/

 

Varis Kremi ve Jeller

26-05-2017
ile VarisÇorabı admin

Bir çok insan, sağlıkla ilgili semptomlarda ya da endişelerinde bu sorunlarını çözmek için doğal yolları ya da tıbbi çareleri tercih etmektedirler. Baş ağrısı, soğuk algınlığı, iltihaplanma, kas ağrıları ve hatta varikoz damarlarının (Varis) tedavisinde farklı yöntemler tercih edebilirler.

Son 10 yılda, araştırmalar ve teknoloji, varisli damar, lenfatik sistem ve venöz yetmezlik konusunda uzmanlara sorunun çözümü için, son derece faydalı olmuştur. Bu araştırmalar ve teknoloji sayesinde uzmanlar sorunun kaynağına inip onu çözmek için epey bir ilerleme kaydettiler. 
 
Bazı tedavi seçeneklerinin, sorunu tamamen ortadan kaldırmadan belirtileri hafifleten iyileştirici çözümler sunduğunu keşfettiler. 
 
Son zamanlarda ülkemizde ve dünyada birçok web sitesi, konuya ilişkin video, doğal sağlık mağazası ve hatta bazı doktorlar damar hastalıklarının önlenmesi için jel veya krem gibi ürünlerle bir tür çözüm önerileri sunmaktadır, ancak damar hastalığı ciddiye alınması gereken gerçek bir hastalıktır ve sadece kozmetik bir endişe değildir. Tek kaygınız görüntü olmamalıdır.
 
At kestanesi özü ve bunun gibi takviyeler, kremler ve jeller cilde sadece hidrasyon (sıvı desteği) ve sıkılaştırma sağlarlar. Varisli damarları tedavi etmezler. Bir kere varisli bir damarınız oluşmuşsa artık varisli bir damarınız var demektir. 
 
Damar hastalıkları kalıtsaldır ve 50 yaş altındaki insanların dörtte birinde ve 50 yaş üstündeki insanların yarısında bu hastalık bulunur. Damar hastalıkları hem kadınlarda hem de erkeklerde görünebilir. Damar bozuklukları damar duvarlarının yapısal bütünlüğüne zarar veren gebelik ya da sporla ilgili yaralanmalar gibi bir dizi nedenden dolayı ortaya çıkabilir. 
 
Damar duvarlarında başlayan bu hasar zaman içinde ilerleyecek ve tedavi edilmezse önemli ölçüde yoğunlaşacaktır. Başka bir deyişle bu hasar bir kez oluştuysa artık dönüşü yoktur.        
 
Şu anda, venöz ve lenfatik uzmanlarının, hasar görmüş damarların kalbe kan pompalaması için gerekli olan mevcut yöntemler dışında doğal yollarla bu işlevi gerçekleştirecek herhangi bir ürün bulamamışlardır.  Bu damar supapları hasar gördükten sonra, onları tedavi etmenin tek yolu, kanı düzgün işleyen damarlara yönlendirmektir. Bu da hasarlı damarları tamamen çıkarmak demektir.
 
Sonuç olarak oluşmuş bir varisin krem ile bir tedavisi yoktur ve hasar görmüş damarların mutlaka bir uzman tarafından incelenerek tanı konulması gerekmektedir. Krem ya da jel ile bu hasarlı damarın onarılması mümkün olmadığı gibi varis çorabı da hasarlı damarı tedavi etmemekte sadece kanın kalbe pompalanmasına yardımcı olmaktadır. Varis çorabı mutlaka doktor önerisi ile alınmalı ve tedaviye yardımcı bir ürün olduğu göz önünde tutulmalıdır.
 
Düşük, hafif basınçlı ya da koruyucu dinlendirici olarak adlandırılan çoraplar ise doktor önerisine gerek duyulmaksızın alınabilir. Bacakları rahatlatıp şişlik oluşmasını önlemeye yardımcı olur.  
 
 
 
 
 
www.variscorabi.com
 
kaynak: http://blog.illinoisveinspecialists.com/do-varicose-vein-creams-really-work-myths-on-varicose-veins

 

Profilaktik (Dinlendirici/Koruyucu) Varis Çorabı Kullanımı

08-03-2015
ile variscorabi.com admin

Sono Nükleer Özel Teşhis ve Tedavi Merkezi’nde görevli Radyoloji Uzmanı Sayın Dr. Ömür Gencel ile profilaktik varis çorabı kullanımı ile ilgili bir söyleşi yaptık. Bu söyleşide öne çıkan ve dikkatimizi çeken başlıklar gerçekten çok ilginç ve bilgilendirici oldu.

variscorabi.com:

Sayın Gencel, öncelikle bize değerli zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Kullanıcılarımızın konuyu daha iyi 

özümseyebilmeleri için ilk soruyu soralım. Varis çorabı nedir?

Dr. Gencel:

Varis çorapları, ayak bileğinden bacak ve uyluk-kasık seviyesine doğru kademeli olarak azalan basınçta sıkılığı olan özel üretilmiş çoraplardır. Bacak kaslarının hareket etmekle toplardamarlara yaptığı pompalama görevini, bacakların sabit kaldığı oturma ve ayakta iş yapma gibi durumlarda bir nevi yerine getirmesi beklenir, yani bacak toplardamar dolaşımını rahatlatmak varis çoraplarının temel işlevleridir.

variscorabi.com:

Peki bu çoraplar sadece varisli ya da varis riski taşıyan kullanıcılar için mi tasarlanmıştır?

Dr. Gencel:

Günümüz çalışma koşullarında özellikle ofiste masa başı uzun süre sabit pozisyonda çalışmak veya öğretmen, cerrah, kuaför, polis gibi branşlarda olduğu gibi uzun süre ayakta kalarak çalışmak gün sonunda bacak ve ayaklarda ağırlık hissi, huzursuzluk, ağrı ve şişlik gibi şikayetlere neden olmaktadır.  Uzun uçak veya otobüs seyahatlerinde de benzer şikayetlere rastlanmaktadır.

Varis çorapları sanılanın aksine olan varisleri iyileştirmez, sadece mevcut varislerin ilerlemesini yavaşlatmaya ve hastanın şikayetlerini azaltmaya yöneliktir. Bununla birlikte özellikle venöz yetmezliği(toplardamar kapak yetmezliği) olan hastalar başta olmak üzere, sağlıklı kişilerde de tromboemboli(toplardamar içerisinde pıhtı oluşumu) riskini azaltmak üzere kullanılmaktadır. Ayrıca yine sağlıklı bireylerin gün sonunda oluşan bacak ağırlık hissi, ağrı ve şişlik gibi rahatsızlıkları da önlemek üzere kullanılır.

variscorabi.com:

Bu durumda varisi olmayan insanlar da rahatlıkla varis çorabı kullanabilirler. Peki bu durumda hangi çorabı almalılar ya da neye dikkat etmeliler?

Dr. Gencel:

Varis çorapları bilindiği üzere basınçlarına göre 4 grupta toplanmaktadır. Bunlardan yüksek ve çok yüksek basınçlı varis çorapları özel durumlarda hekim kontrolünde kullanılır. Orta basınçlı varis çorapları yeni yeni başlayan varislerin önüne geçmek veya mevcut varislerin ilerlemesini yavaşlatmak amacıyla kullanılır. Düşük basınçlı çoraplar ise normal kişilerde bacakları dinlendirici veya uzun seyahatler gibi kan pıhtılaşması olasılığının arttığı durumlarda koruyucu (profilaktik) amaçla kullanılır.

variscorabi.com:

Sayın Gencel, bu çoraplarla ilgili olarak özellikle çalışan kadınlar ve erkekler kalın oldukları için kullanmayı pek düşünmüyorlar. Belirttiğiniz gibi sağlık açısından dinlendirici ve rahatlatıcı olmalarına rağmen sanırız kozmetik çekinceler var. Başka bir deyişle etek ve topuklu ayakkabı giyen kadınların bu çorapların görüntüsüyle ilgili tereddütleri var. Bizi arayan ya da web sitemiz üzerinden bize ulaşan kadınların bu tür tereddütlerini bize sıklıkla ilettiklerini hemen belirtelim.

Dr. Gencel:

Özellikle sedanter yaşam tarzının hızla arttığı metropol kentlerde gün içerisinde oluşan bacak sorunlarını ve muhtemel gelişebilecek varis problemlerinin önüne geçmek için düşük basınçlı varis çorabı kullanımı önerilir. Orta ve daha yüksek basınçlı çoraplar gibi aşırı sıkılık yapmaması, rahat giyilebilmesi, daha yüksek basınçlı çoraplar gibi kalın dokuma olmaması ve bir müddet alıştıktan sonra ayakta varlığının bile farkında olunmaması düşük basınçlı ve dinlendirici varis çoraplarının avantajlarıdır. Ayrıca kendisini ispatlamış varis çorabı markalarında özellikle bayanlar için neredeyse günlük kullanılan mus veya ince çorap kalınlığında ve 8-10 renge kadar renk alternatifleri ile varis çorapları bulabilmek mümkündür. Açıkçası önceleri varis çorabı deyince aklımıza gelen “babaanne çorabı” kalıbı günümüzde geçerliliğini yitirmiştir.

variscorabi.com:

Sayın Gencel, öncelikle verdiğiniz bilgilendirici yanıtlar ve bu keyifli sohbet için size çok teşekkür ederiz. Peki son olarak 

kullanıcılarımıza söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Dr. Gencel:

Sonuç olarak varisiniz olsun olmasın günlük varis çorabı kullanımı; bacak dolaşımınızı rahatlatmak, gün sonunda oluşan bacak rahatsızlıklarını önleyebilmek ve en önemlisi uzun seyahatlerde tromboz riskini azaltmak amacıyla, yeni üretim teknolojilerinin de eklenmesiyle  normal çorap giyer gibi sorunsuz kullanılabilir.

 

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Sayın Dr. Ömür Gencel’e çok teşekkür ederiz. Varis ve ameliyatsız tedavi yöntemleri, gelişmiş teknolojilerin kullanımı ile ilgili merak ettiğinizi her şey için www.drgencel.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ofa Bamberg, Shiebler, Lloveras

20-01-2015
ile variscorabi.com admin

Değerli kullanıcılarımız,

Uzun bir süredir sitemizde bulunan, Ofa Bamberg, Schiebler ve Lloveras marka çoraplarının ithalatçısı değiştiğinden/olmadığından ilgili markaları sitemizden kaldırmış bulunmaktayız. Bu ürünlerle ilgili değişiklik olduğunda ve yeniden stoklarımıza girdiğinde ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. 

Sülük Tedavisi ve Varis

07-03-2014
ile variscorabi.com admin

Varis Tedavisinde SülükSülükler kan emici parazitlerdir. Sülüklerin tedavi amaçlı kullanımı özellikle kırsal kesimde yıllardır uygulanmaktadır, faydalı olduğu rahatsızlıklar bulunmakla birlikte varis tedavisinde etkinliği bulunmamaktadır.

Sülükler, cilt bölgesinde yüzeysel kan damarlarına ulaşarak bir yandan kan emerken diğer yandan ortama salgıladıkları birtakım enzim ve kimyasallar tedavi edici özellikler gösterir ve bu tedavi latince “Hirudoterapi” olarak adlandırılır.

Sülük tedavisi özellikle egzema gibi cilt rahatsızlıklarında fayda gösterse dahi, varis hastalığında geçici rahatlama dışında fayda sağlamamaktadır. Tam tersine bazı hastalarda varis 

Sülükle Varis Tedavisi

damarlarında pıhtılaşma ve tıkanmaya, damar çevresinde iltihaplanmaya(latince “tromboflebit”) neden olmaktadır. Bu durum mevcut şikayetlerin artmasına ve yeni şikayetler oluşmasına sebep olurken, yapılabilecek olası tedavileri de güçleştirmekte veya bu tedavilerin uygulanmasına engel olmaktadır.

Varis tedavisinin günümüzde damar içi lazer, radyofrekans, sklerozan köpük uygulamaları gibi
modern tedavileri mevcuttur. Bu tedavi yöntemleri gün geçtikçe klasik varis ameliyatının yerini almaktadır, aynı zamanda hızlı, güvenilir ve etkin tedavilerdir.

Bu konuda çalışan ilgili ve tecrübeli hekimlere danışmanız önerilir.

Dr. Ömür Gencel

İngiliz ilaç firması BTG varis için yeni bir tedavi yöntemini geliştirdiğini duyurdu.

09-12-2013
ile variscorabi.com admin

Varithena İle Varis TedavisiŞirketin ürünü olan Varithena ile cerrahi müdahaleye gerek kalmadan damarlardaki sorunu çözebilen minimal bir invaziv tedavi sunulduğu açıklandı. 

Varithena FDA onayı aldı ve 2014 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu yeni yöntemle hem belirtileri hem de varisleri hedefleyen bu yeni tedavi şekli, enjekte edilebilen köpük ile yapılacak.

Şirketin CEO'su Louise Makin "Biz 2014 yılının ikinci çeyreğinde ticari lansmanını ABD yapmak için sabırsızlanıyoruz, ve diğer coğrafyalarda kullanımını genişletmek için planlar yapıyoruz." dedi.

Ayak ülserini deri hücresi tabakası ile kapatan sprey test edildi.

09-12-2013
ile variscorabi.com admin

Deri hücresi tabakası ile ayaktaki yarayı kapatabilen sprey Amerikalı ve Kanadalı araştırmacılar tarafından test edildi. Bu Ülser Tedavisinde Sprey Yöntemiçalışmalarının sonuçları ise Lancet dergisinde yayınlandı. 

"deri üzerine sprey" olarak adlandırılan bu yöntem, ayak ülseri olan 228 kişide test edildi. Sprey uygulanan kişilerde yaraların daha çabuk ve daha iyi iyileştiği görüldü. Spreyin maliyetine rağmen, normal tedavi sürecindeki maliyetin sprey maliyetine göre daha fazla olduğu ileri sürüldü.

Bacak ülseri, çok zor tedavi edilen, acı veren ve iyileşmesi aylar süren açık yaralardır. Damarlardaki yüksek kan basıncı ciltte açık yaralar oluşmasına neden olur. Bu açık yaralar bandaj ya da benzeri yöntemlerle kapatılırsa kısa süreliğine de olsa bir rahatlama sağlanabilir. Eğer altında yatan nedenler bulunamazsa bu yaranın tekrar açılması muhtemeldir.

Bacak ülser tedavilerinde şu ana kadar kullanılan en iyi yöntem komresyon bandajı oldu ancak bu yöntemle yaraların sadece %70'lik bir oranı ortalama 6 ay sonunda iyileştirilebildi.

Diğer bir etkin tedavi yöntemi ise deri grefti yöntemidir. Bu yöntemde de vücudun başka bir bölgesindeki deriden bir parça alınarak, açık yaranın üzerini kapatmaktır.

Test edilen sprey ise ikinci yönteme gerek kalmadan açık yara üzerine uygulanan deri hücreleri tabakası ve protein ile bacağa sıkılır. Bu tabaka aynı zamanda kan birikmesini de önler.

Araştırma sürerken sprey uygulanan hastalarda her 14 günde bir büyük bir gelişme görüldü. Bu hastalarda, sprey uygulandıktan kısa bir süre sonra açık yaraların boyutlarında değişiklikler gözlendi ve bu yaraların kısa sürede küçülmeye başladığı kaydedildi.

Sprey ile tedavi edilen hastaların %70'i 3 ay sonra iyileşti.

Araştırmaya katılan bilim adamlarına göre, bu spreyin, deri grefti uygulamasına gerek kalmadan toptan tedavi ve tedavi süresinin kısalmasında ciddi bir potansiyeli var. Cilt spreyi solüsyonu isteğe uygun bir şekilde üretilebilmekle birlikte, deri grefti uygulamasındaki enfeksiyon riskide bu sprey sayesinde ortadan kalkmış olur.

Mevcut araştırma özellikle spreyin sağlık açısından güvenliği ve kullanılacak olan dozun miktarına konsantre olunarak yapıldı.

Bacak ülseri tedavileri çok karmaşık bir yöntemdir, özellikle karşılanamayacak hasta beklentilerini yanlışlıkla arttırmak yerine, işe yarar maliyeti makul tedavi yöntemleri üzerinde durulmalıdır. 

Sprey ile bacak ülseri tedavisi kesinlikle pratiklik kazanılması ve denenmesi gereken bir yöntemdir. Bu süreçte ise kompresyon tedavisi ana tedavi yöntemi olarak kullanılmaya devam edilmelidir.  

         

Fast-Food Varis Yapıyor

28-11-2013
ile variscorabi.com admin

İnsanlık tarihi kadar eski olan varislerin en büyük nedeni beslenme, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu, fast food ve hareketsiz yaşam biçiminin varise sebep olduğu kaydetti. Son dönemde erkeklerde de varis olduğunu söyleyen Ergenoğlu, "Varis; kadınlarda, daha fazla oranda gözlenmekteyse de, son zamanlarda yaşam biçimindeki değişim nedeniyle erkeklerde de artan sıklıkta gözlenmektedir" dedi. Hareketsizliğin, bacak kas pompasının aktif fonksiyonu engellediğini belirten Ergenoğlu, "Fast food tüketiminin artışı da kabızlık şikayetlerinin ortaya çıkmasını ve buna bağlı olarak bacak toplardamarlarına ayrıca yük binmesine neden olarak, varis gelişimine altyapı hazırlamaktadır" dedi. Ergenoğlu, bu ağrılı hastalığın tedavisinin gecikmesi durumunda ciddi hastalıklara neden olduğunu ve cerrahi müdahele gerektireceğini kaydetti. 

Varis çorabı obstrüktif uyku apnesine iyi mi geliyor?

24-10-2013
ile variscorabi.com admin

Amerikan Toraks Derneğini'nin çıkardığı Solunum ve Yoğun Bakım Tıp dergisinde (American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine) Fransız araştırmacıların çalışmalarına yer verdi. Bu araştırmada kronik venöz yetmezliği olan kişilerde, obstrüktif uyku apnesine kullanılan varis çoraplarının yardımcı olduğu belirtildi. Uygun fiyata alınan bu çoraplar kolay ve basit bir çözüm olarak belirtildi. 

Kronik venöz yetmezliğin oluşmasının başlıca nedeni, genellikle bacak damarlarının kalbe yeterli oksijen pompalayamamsından kaynaklanır. 

Araştırmanın başkanı, İtalya Brescia Üniversitesi profesörü Stefania Redolfi, kronik venöz yetmezliği olan ve varis çorabı kullanan hastalarda, gündüzleri bacaklardaki sıvı birikimin az olduğunu, belirtti. Bu durumda da gece boyna giden sıvı miktarında düşüş gözlemlendiği bu durumun da gece boyunca apne ve hipopne sayısında üçte bir oranında bir azalma olduğunu belirtti.  

Günümüzde Obstrüktif Uku Apnesi yaşayan insanların en önemli tedavi seçeneği CPAP olarak bilinen ve sürekli pozitif hava basıncı sağlayan cihazlardır. Ancak bir çok hasta gece süresince maske takmayı kısıtlayacı ve rahatsız edici bulmaktadır. Bu nedenle bir çok hasta obstrüktif uyku apnesi tedavisi olmadan yaşamlarını sürdürmekte bunun da ciddi sağlık sonuçları belirmektedir. Bu yüzden Obstrüktif Uku Apnesi tedavisinde daha etkili bir çözüm bulmak önemlidir. 

Bu araştırmanın sonucunda Dr. Redolfi'nin açıklaması şu şekildedir.

" Tezimize göre,  kronik venöz yetmezliği olan insanların bacaklarda oluşan sıvı birikimini, kompresyon çorapları giyerek azaltılabilir olacağını düşünüyoruz. Bu sıvıdaki düşüş aynı zamanda gece boyunca, boyna giden sıvının da azalmasını sağlayacaktır. Gece boyunca boyna giden bu sıvının uyku apnesini ağırlaştırdığı yönünde güçlü bulgularımız var. Bu sıvı akışını azaltabilirsek apneyi de azaltabiliriz."