Ne Zaman Tedavi Edilir?

Öncelikle panik yapmamanızı, varisli damarların çok yaygın olduğunu belirtmek isteriz. Yaşam kalitenizi arttırmak için bir çok tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Sonuç olarak varisli damarlar ciddi bir sağlık problemi değildir. Varis oluşmuş damarlarınız doktor kontrolü eşliğinde evde tedavi edilebilir. Bu durumlardaki en büyük yardımcı egzersiz, bacakları yüksekte tutma ve varis çorabıdır.

- Ayaklarınız aniden çok şişer ya da ağrımaya başlarsa,

Derin damarlarda kan pıhtılaşmış olabilir. Böyle bir durumda dikkat etmek gerekir.

- Varisli damarın bulunduğu bölgede durup dururken kanama başlar ya da yaralanmışsa,

Çünkü varisli damarı çevreleyen cilt son derece ince ve hassas olduğundan kanama şiddetli olabilir. Böyle bir durumda kan dolaşımını desteklemek için ayağınızı yüksek bir yere kaldırın ve kanın durması için doğrudan damarın üzerine, kan durana dek basınç uygulayın.

- Bacağınızda hassas bir yumru oluşmuşsa,

Damarda pıhtılaşma ya da iltihap oluşmuş olabilir. bu genellikle tehlikeli değildir ama tedavi gerektirir.

Açık yaralarınız oluşmuşsa (ülser)

Teşhis: Damarlarınızda varis oluşmuşsa, hem varisli damarları hem de komplikasyonları, dahiliye doktorları, kalp damar cerrahları, aile hekimleri hatta pratisyen hekimler bile teşhis edebilir ve gözlemleyebilir.

Tedavi: Tedavi sürecinde damar konusunda uzmanlaşmış cerrahlar (genellikle kalp damar cerrahları), dermatologlar, özel, varis ameliyatı ya da skleroterapi eğitimi almış doktorlar. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapın