Varis Nedir?

Varis Nedir?

 

Yüzeysel olarak bulunan toplardamarların, uzamış, bükümlü ve genişlemiş halini alması “varis” olarak adlandırılmaktadır.

Toplardamar olarak adlandırılan damarların görevi kanı kalbe geri taşımaktır. Kanın kalbe doğru tek yönlü taşımasını sağlayan bu damarlarda kapakçıklar vardır.  Toplardamarlarda oluşan aşırı basınç ve tıkanıklıklar, bu kapakçıkların doğru çalışmasını engelleyerek düzgün kapanmamasına yol açar ve geriye doğru kaçakların oluşmasına neden olurlar. Bunun sonucu olarak bacaklarda bulunan yüzeysel toplardamarlar genişleyerek uzarlar ve bükümlü bir görüntü ile varis oluşur.

  

Özellikle geceleri meydana gelen, kramplar, kaşıntı, şişkinlik, ayakta kalındığında oluşan ağrı, en sık karşılaşılan şikayetlerin başında gelir. Bu şikayetlerin fazlalaşmasının, varislerin büyüklüğü ya da sayısı ile doğrudan bir ilgisi yoktur. Başka bir deyişle, fazla varis oluşumu ya da varisin büyüklüğü şikayetlerin sıklığını ya da şiddetini belirlemez. Varislerle ilgili şikayetler özellikle bayanlarda, hamilelik ve regl (menstruasyon) dönemlerinde artar.

Bayanlarda varis oluşma oranı erkeklere göre 4 kat daha fazladır. 

Anatomik olarak varisler 3 tipe ayrılabilir:

1) Yeşilimtrak iri ana varisler

2) Morumsu ve cildin altında ağ biçiminde yapılar oluşturan retiküler varisler

    

 3) İpliksi ve kırmızı renkte olan varisler

  

 

Ne Sıklıkta görünür?

Ülkemizde bu konuyla ilgili net bir rakama ulaşmak maalesef mümkün değildir. Ancak ABD’den örnek verecek olursak, varis sıklığı %27 olarak bildiriliyor. Sadece varis yaralarının tedavisi için bir yılda 1 milyar dolar harcama yapılıyor.

Ailesel Yatkınlıktan Söz Etmek Mümkün mü?

Varis oluşumunun en büyük nedenlerinden biri ailesel yatkınlıktır. Ayakta fazla kalmanın yanında hareketsiz uzun süreli oturmayı gerektiren işler varise neden olabilir. Ayrıca obezlik (şişmanlık) ve ileri yaşlılık da risk faktörleri arasındadır. Özellikle hamilelik süresince normalden fazla kilo alımı ve hormonal değişiklikler de varisin oluşmasında etkilidir. 

Kadınlarda Neden Daha Sık Görünür?

Kadınlarda daha sık rastlanmasının nedeni hormonal etkenlerin yanında, gebelikler ve uzun süre kullanılan doğum kontrol ilaçlarıdır. 

Varis Sorunu İçin Neler Yapılmalı?

Uzun süre ayakta durmayı ya da oturmayı gerektiren işlerde çalışan kişilerin (özellikle kadınların), fırsat buldukları her an ayaklarını yukarı kaldırarak dolaşımlarını rahatlatmaları önerilir. Bunu yapamadıkları zamanlarda ise ayaklarını ileri-geri hareket ettirerek baldır kaslarını çalıştırmaları gerekir. Özellikle yürüyüş ve yüzme gibi sporlar varislerin gelişimini önlemede önemli bir role sahiptir. Her fırsatta bacaklarınızı kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde uzatıp dinlenmeye gayret edin. Mümkün olduğunca hareketli bir yaşam tarzını benimseyin. 

Kaçınılması Gerekilen Davranışlar?

Varisten korunmak için uzun süre hareketsiz oturmaktan ve ayakta durmaktan kaçınmak, düzenli egzersiz, kilo almamaya dikkat etmek ve sigara, alkol tüketimini azaltmak gerekir. Aşırı sıcak suda duş almak da varislerin ilerlemesini hızlandırır. Bu nedenle kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durmak gerekir. Ayrıca dar pantolonlar da zararlıdır. 

Yüzmek, baldır kaslarını çalıştırdığı için iyi gelir. Ancak sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, sıcak kum ve güneşten uzak durulmalıdır. Her akşam yatmadan önce bacaklara soğuk suyla yapılan duş masajı ve sırtüstü yatar vaziyette bisiklet çevirme egzersizi ertesi gün için rahatlık sağlar. Ayrıca yatağın ayak kısmını mümkünse yükseltmek gerekir. 

Comments

No posts found

Write a review