Tedaviden Sonra

Varisler tedaviden sonra tekrar eder mi?

Varislerin tedavi edildikten sonra tekrar oluşmasında en büyük nedeni bünyenin varis oluşumuna yatkınlığıdır. Mevcut tedavi yöntemlerinden hangisi uygulanırsa uygulansın damar yapısı asla değişmeyecektir. SadeceLazerle Varis Tedavisi bu nedenden ötürü tedaviden sonra varisin tekrar ortaya çıkma riski her zaman vardır. Seçeceğiniz tedavi yönteminde belki damarlarınızın yapısı değiştirilemez ancak varisin tekrar oluşum oranı değiştirilebilir.

Tedavi edilen damarlar, tedavi edilirken ya çıkarılmakta ya da kapatılmaktadır. Söz konusu damarlarda tekrar riski genellikle azdır. Varisi oluşturan nedenler sürekli yaşamınızdaysa o zaman tedavi edilirken normal görünen damarlarınızda zamanla varis oluşabilir. 


Varislerin tekrar etme nedenleri?

 

      1- Varisin tekrar riskinin en büyük nedenlerinden bir tanesi aslında tedaviden önce yeterli klinik testlerin yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Yüzeysel incelenen damarlara, bu incelemeye göre belirlenen tedavi uygulanması kısa vadeli bir çözüm olabilir ancak varisler tekrar oluşur. Bu nedenle yeterli klinik tetkik ve muayenelerinin önceden doğru bir şekilde yapılması gerekir.

2- Varis tekrarının bir diğer nedeni, maalesef tedavi ya da ameliyatın, eksik, hatalı ya da yanlış yapılmasıdır. Uzun bacak damarının yanlış çıkarılması, kasık bölgesinde toplardamarların tam olarak ortaya konulmaması, damarların eksik çıkarılması, ameliyat sonrası varis tekrarını arttıran risklerdir.  Aynı şekilde köpük tedavisi, damar içi lazer veya radyo frekans uygulamasında tedaviye bileşkenin fazla aşağısından başlanması tekrara neden olabilir.

3- Ameliyat gereken hastaya skleroterapi veya başka yöntemlerin uygulanması: Derin ve yüzeysel damar bileşkesinde veya uzun bacak veninde kapakçık yetmezliği bulunan hastalarda sadece yan dal varislerine tedavi uygulanması tekrar varis oluşumuna neden olabilir.

4- Bünyesel yatkınlık ve yeni damar oluşumu: Bazı hastalarda yeterli tedavi yapılsa bile bünyesel yatkınlık nedeniyle yeni damarlanma oluşması durdurulamaz.

Ameliyattan veya diğer tedavilerden sonra varise neden olan risk faktörlerinin devam etmesi, yaşam tarzının değiştirilmemesi tekrarlamaya neden olur.

Yukarıdaki faktörler ortadan kaldırılarak doğru tedavi edilirse ve varis oluşumuna neden olan risk faktörleri ortadan kaldırılırsa varislerin tedaviden sonra tekrar etme oranları oldukça düşer.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapın