Tedaviden Sonra

Tedaviden Sonra

 

Varisler tedaviden sonra tekrar eder mi?

Varislerin tedavilerden sonra tekrar oluşmasında bünyesel yatkınlık önemlidir. Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın kişinin damar yapısı değiştirilemez. Bu nedenle tüm tedavi yöntemlerinde tekrar varis oluşma riski vardır. Ancak tedavi yöntemlerine göre tekrar etme oranları değişebilir.


Varislerde tedavi uygulandığında varisli damarlar çıkarılmakta veya kapatılmaktadır. Bu damarlarda genellikle tekrarolmaz. Ancak varisi oluşturan faktörler devam ediyorsa, tedavi esnasında normal görünen damarlarda varis gelişebilir.

Varislerin tekrar etme nedenleri?

 

      1- Yeterli klinik değerlendirme yapılmaması:  Tedaviye başlamadan önce yapılan muayene ve tetkiklerin yeterli olmaması, sadece dış görünüşüne bakılarak tedavi şekline kararı verilmesi,

2- Tedavinin veya ameliyatın eksik veya hatalı yapılması:  Kasık bölgesinde derin ve yüzeysel toplardamar bileşkesinin tam olarak ortaya konulmaması, dalların hepsinin bağlanmaması, uzun bacak veninin eksik çıkarılması ameliyattan sonra nükslerin önemli nedenleridir. Aynı şekilde köpük tedavisi, damar içi lazer veya radyo frekans uygulamasında tedaviye bileşkenin fazla aşağısından başlanması tekrara neden olabilir.

3- Ameliyat gereken hastaya skleroterapi veya başka yöntemlerin uygulanması: Derin ve yüzeysel damar bileşkesinde veya uzun bacak veninde kapakçık yetmezliği bulunun hastalarda sadece yan dal varislerine tedavi uygulanması tekrar varis oluşumuna neden olabilir.

4- Bünyesel yatkınlık ve yeni damar oluşumu: Bazı hastalarda yeterli tedaviye yapılsa bile bünyesel yatkınlık nedeniyle yeni damarlanma oluşması durdurulamaz.

Ameliyattan veya diğer tedavilerden sonra varise neden olan risk faktörlerin devam etmesi, yaşam tarzının değiştirilmemesi tekrarlamaya neden olur.

Yukarıdaki faktörler ortadan kaldırılarak doğru tedavi edilirse ve varis oluşumuna neden olan risk faktörleri ortadan kaldırılırsa varislerin tedaviden sonra tekrar etme oranları oldukça düşer.

Comments

No posts found

Write a review