Nasıl Korunabilirsiniz?

Varis riskinden nasıl korunabilirsiniz?

 

Varisler etek giymenizi engellemesin

Varisler ve belirgin kılcal damarlardan mı rahatsızsınız? Bacaklarınızı pantolon içine gizlemek yerine yapacağınız başka şeyler de var! 

Kalp vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için, kanı, atardamarlar ile dokulara gönderir. Bu temiz kan, gerekli besleyici maddeleri ve oksijeni hücrelere verir ve oluşan artık maddeleri kana toplardamarlar taşır. 

Bu damarlar, kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerirler. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara sebep olurlar. 

Sonuçta, bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü bir görüntü oluşur. Buna, varis denir. 

Varis en çok kadınlarda ve görülür. Çünkü, kadınlık hormonları varis oluşumunu artırıcı özelliğe sahip. Özellikle, hamilelik ve adet dönemlerinde varislerle ilgili şikayetler artar. 

-Sabit pozisyonda, uzun süre ayakta durmaktan ve oturmaktan kaçının. Sık sık yürüyün.

-Bulduğunuz her fırsatta, kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde, bacaklarınızın altına yastık koyarak, onları dinlendirin. 

-Akşamları, yatar pozisyonda, bacaklarınızı 15’er dakikalığına yüksek bir yere dayayın.

-Asansör yerine merdiven kullanmayı tercih edin. Sigara ve alkolden uzak durun.

-Seyahatlerde mümkün olduğunca bacaklarınızı uzatarak oturabileceğiniz yerleri seçin. Uzun seyahatlerde eğer olanak varsa iki saatte bir, mutlaka mola verin ve yürüyün.


Comments

No posts found

Write a review