Nasıl Giyilir?

Çorabın giyilmesi için en doğru ve uygun zaman yataktan kalkmadan öncedir. Çünkü yataktan ilk kalktığınızda ayaklarda bir şişme söz konusu olmaz.

Varis çorabı giyilirken, ayaklar mutlaka kuru olmak zorundadır. Nemli ya da ıslak olmaması gerekir. Varis çorabını giymek kolaylaşacağı için bacakların pudralanması öneriler arasındadır. Böylelikle çoraplar daha kolay giyilecektir.Varis Çorabı Nasıl Giyilir

Eğer çorabınızı bir bandaj ya da sargı üzerine giyecekseniz çorabı giymeden önce bandaj ya da sargının üzerine ince naylon bir çorap giymenizi öneririz. Bu şekilde çorabınızı giymek daha kolay ve zorlamadan olacaktır.

Çorabı giymek için rulo ya da ters yüz yapmanız gerekmez. Varis çorabınızı avucunuzun içi ile sıvazlayarak ayağınıza özellikle de topuğunuza tam olarak oturmasını sağlayınız.

Çorabınızı kesinlikle üst uç tarafından tutup çekerek giymeyin. Avuç içinizle çorabı yukarıya doğru sıvazlayarak bacağınızın üzerine eşit gerginlikle oturmasını sağlayın.

Külotlu çorap giyerken, yukarıda belirtilen işleme belinize kadar devam etmelisiniz.

Varis Çorabı Nasıl Giyilir

Açık burun/parmaklı çoraplar giyerken çorabınızın ayak ucu kısmı ayak parmaklarının serbest hareket edebilmelerine imkan sağlamak için ayak parmaklarınızın dibinde kalmalıdır.


Doğru kullanılıp giyilen varis çoraplarında;parmak diplerinin biraz önünde veya arkasında olabilir. Çorabı giyme işlemini tamamladığınızda çorap terliğinizden burundan tutarak çekip çıkartınız.

  • Dizaltı çoraplarda, üst uç dizin hemen altına kadar çekilmiş olmalıdır.
  • Diz kasık ortası çoraplarda, lastikli kısım uyluk kemiğinizin orta hizasında olmalıdır.
  • Kasığa kadar olan çoraplarda, lastikli kısım kasığa kadar çekilmiş olmalıdır.
  • Külotlu çoraplarda lastikli kısım bele kadar çekilmiş olmalıdır.

 Adım adım geleneksel yöntemlerle varis çorabınızı aşağıdaki yönergelerde belirtildiği gibi giyebilirsiniz.

 

Varis Çorabı Nasıl Giyilir

Elinizi çorabın içerisine sokarak ucunu kavrayınız.

Uç kısmından tuttuğunuz çorabın içini dışına çıkarınız. (Ters-Düz)

Varis Çorabı Nasıl Giyilir

Parmak uçlarınızı çorabın burnuna yerleştirip çorabı ayak bileğinize doğru yavaşça çekiniz. Sonra parmakuçlarınızla çorabı ayağınızın üzerine geçirmeye devam edin. Bu noktada eldiven kullanırsanız çorabı çekmek biraz daha kolaylaşacaktır. Çorapın üst kısmını tutup çekmeyiniz, çoraba zarar verebilirsiniz. Bu nedenle kademe kademe çorabı yavaş ve nazikçe giyiniz. 

Varis Çorabı Nasıl Giyilir

Çorabınızın modeline (dizüstü, diz altı, külotlu) göre çorabı yavaçşa ayağınıza giymeyi sürdürün. Aynı işlemi diğer ayağınızda da gerçekleştirin. 

Yorumlar

Giymek zorun değil. Asıl sorun çıkarmak. Çıkartamayıp kesen çok kişi var.
Yorum yapın