Pratik Öneriler

Seyahatlerde

Seyahatte Varis Problemi

Uzun sürecek olan bir seyahate çıkıyorsanız mutlaka bacaklarınız için gerekli alanın olduğu araçları tercih edin. Bu sayede ayaklarınızı uzatabilir ve onları aşırı stresten koruyabilirsiniz. Aracı siz kullanıyorsanız 2 saatte bir mola vermenizde fayda var. Hem ayaklarınız hem de vücudunuzun dinlenmesi için bu önemli. Sonuç olarak dinlenmiş bir vücut trafikte daha dikkatlidir. Mola verdiğinizde yürüyüş yaparak ayaklarınızı hareket ettirin. Deniz aşırı uzun uçak yolculuklarında da ara sıra ayağa kalkıp hareket etmenizde fayda var. Yolculuklarda kullanılmak için üretilmiş dinlendirici ve koruyucu seyahat varis çorapları kullanın. Seyahat varis çorapları son derece rahatlatıcı ve dinlendirici olacaktır.

Diyet

Diyet ve Varis

Kilonuzu kontrol altında tutmaya ve kilo almamaya özen gösterin. Normal sınırlarda tuttuğunuz kilonuz, ayak bileklerinizdeki şişmeleri engelleyecektir. Ayakta şişme oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de tuzdur. Bu nedenle kullandığınız tuz miktarı fazlaysa bunu azaltın. Genel sağlık açısından da zaten bildiğiniz gibi tuz çok yararlı değildir. Mevsiminde meyve ve bitki tüketmenizde fayda var. Lifli gıdaları da düzenli olarak tercih edin. 

Gebelik


Gebelikte Varis Hamilelik döneminizde toplardamarlarınızı kontrol ettirmenizde büyük fayda var. Danıştığınız uzman önerirse varis çorabı kullanmanız toplanan kan miktarını azaltmakta çok işe yarayacaktır. Hormon dengenizi düzenlemek için doktor önerisi olmadan hormon ilaçları kullanmayın.

Ayakta dururken  

Uzun süre ayakta durmak varis oluşma riskini arttırır. Bu nedenle uzun süre ayakta durmamalısınız. Elbette mesleğinizden dolayı ya da bir uğraşınızdan ötürü sürekli ayakta durmanızın gerektiği durumlar ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda mümkün olduğunda aynı ayak üzerinde durmayın. Destek ayağınızı sık sık değiştirin. Ayaktayken yürüyüşler yapıyorsanız bu yürüyüşlerin saatte bir 5-10 dakikalık bir bölümünü hızılı yapın. Ayak parmak uçlarınızı kullanarak vücudunuzu yukarı kaldırıp tekrar indirin. Bu sayede bacaklarınızda kanın birikmesini engelleyebilirsiniz.

Otururken


Otururken VarisUzun sre oturmak da ayakta durmak kadar bacaklarda kanın birikmesini tetikler. Yine işiniz gereği uzun süre oturmanız gerekiyorsa alçakta oturmamaya özen gösterin. Koltuğunuzun ayarı mutlaka vardır, onu yükseltip oturun. Otururken bacak bacak üstüne atmamanızda fayda var. Oturur pozisyonda bacaklarınızı hareket ettirmeye gayret edin. Sürekli sabit durmasınlar. Ayak parmaklarınızın üstüne doğru ayağınızı kaldırıp her iki yöne doğru da ayaklarınızı hareket ettirin. Topuklaırınızın üzerinde ayağa kalkıp tekrar oturun. Tüm bu hareketleri yaparken dışardan görüntü komik olabilir haklısınız ancak bunlar sağlığınız için önemli. Eğer sık sık ayağa kalkıp, yürüyüş yapabiliyorsanız bunu mutlaka yapın. En kötü bir saatte bir mutlaka ayağa kalkın. Hatta yapabiliyorsanız 3-5 dakika tempolu yürüyüş yapın. 

Dinlenirken 

Ayaklarınızı uzatp ya da kalbiniz seviyesinin üzerinde kaldırıp dinlendirin. İşten ya da dışarıdan eve döndüğünüzde ayaklarınızı yüksek bir yere koyup bir yarım saat kadar dinlendirmenizde fayda var. Çalışırken fırsat bulabilirseniz dinlendiğiniz süreçte ayaklarınızı yüksek bir yerde tutarak on onbeş dakika kadar dinlendirmenizde fayda var. Hatta bunu gün içinde 3-4 kez yapabiliyorsanız mutlaka yapın. 

Sıcak banyo

Çok sıcak su damarları genişletir. Bu nedenle duş alırken sıcaklığı iyi ayarlayın.Duşta Varis

Duş bitiminde bacaklarınıza soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Bu damarların stabilizasyonu için önemli. Hamam, sauna, kaplıca, buharlı banyo, jakuzi, sıcak çamur kulağa çok hoş geliyor ancak kaçınmanızda fayda var. uzun süre güneş ışınlarında durmayın.

Spor

Kas geliştirme hareketleri ile damarları harekete geçirerek kasların etkin bir şekilde kan dolaşımını desteklemelerini sağlayabilirsiniz. Hafif kes geliştirme hareketleri bunun için yeterli olaabilir. 1-2 kiloluk ağırlıklar vb.

Fırsat buldukça yürüyüş yapmak, mümkünse yüzmek, bisiklet, dans, golf ve sörf ideal sporlardır. Ağır ve güç gerektiren sporlardan (tenis, atlama, jimnastik, halter,boks) kaçının.

Giyim kuşam


Günlük Giyimde VarisKasıklarınızı ve bacaklarınızı çok sıkan dar pantolonlar, korse, dar iç çamaşırları, çok sıkı külotlu çoraplar ile baldırları rahatsız edici şekilde saran çizmeleri giymemenizi öneririz. Yürürken ya da dururken dengeli olun. Çok yüksek ya da topuklu ayakkabılar giymekten kaçının. En fazla 4 cm topuklu ayakkabıları tercih edin.

Ortopedik tabanlık kullanımı ihtiyaca göre tercih edilebilir.

Kan dolaşımını engelleyecek kıyafetlerden mutlaka kaçının.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapın