Pratik Öneriler

Pratik Öneriler

 

Seyahatlerde

 

Bacaklarınızı uzatarak oturabileceğiniz yer ve araçları tercih ediniz. Uzun süreli seyahatlerde mutlaka iki saatte bir mola vermeye gayret ediniz. Molada mutlaka ayağa kalkıp yürüyüş yapınız. Uzun uçak yolculuklarında her saatte bir kalkıp hareket ediniz. Doktorunuz tavsiye etmişse seyahatlerde varis çorabı giyiniz. Seyahat varis çorapları son derece rahatlatıcı ve dinlendirici olacaktır.

 

 

Diyet

Kilo almamaya özen gösterip kilonuzu her zaman normal sınırlarda tutmaya gayret etmelisiniz. Ayak bileklerinde şişliklerin oluşmasına en büyük nedenlerdir biri tuzdur. Bunu önlemek için alınan tuz miktarını azaltınız. Kabız kalmayınız. Düzenli olarak lifli gıdalar, taze meyve ve bitkiler tüketiniz. 

Gebelik

Gebelik sürecinde mutlaka toplardamarlarınızı kontrol ettiriniz. Gerekirse ve doktorunuz önerirse gebeliğin son üç ayındavaris çorabı kullanınız. Doktorunuzun önerisi olmadan hormon (doğum kontrol vb.) ilaçlarını kullanmayınız.

Varisler nasıl oluşur? 

Varis; bacaklarda kanın yukarıya kalbe doğru, yerçekimine ters olarak, tek yönde akmasını sağlayan toplardamar kapakçıklarının bozulması sonucu oluşur. 

Toplardamarlarda bulunan kapakçıkların: Doğuştan bulunmaması veya az olması, geçirilen tıkanıklıklar ve yapışıklıklar nedeniyle tam kapanamaması, aşırı basınç nedeniyle düzgün açılıp kapanmasının engellenmesi, genişleme sonucu kapakçıkların uç uca gelmeyip aralık kalması, gibi nedenlerle; normal şekilde çalışmaları bozulursa kanı tutamazlar ve geriye doğru kaçma olur. 

Böyle durumlarda, bacak kasları kanı tekrar yukarı pompalasa bile kan tekrar geri dönerek bacaklarda birikir ve göllenir. Bunun sonucunda da bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü bir görüntü ile varisler oluşur. Varisler zamanla ilerleyebilirler. Bir toplardamarın genişlemesi ve burada kan basıncının artması sağlam kapakçıklarında yetersiz hale gelmesine yol açabilir.

Ayakta dururken  

Uzun süre ayakta durmaktan kaçının. İşiniz ya da hobiniz devamlı ayakta durmanızı gerektiriyorsa devamlı aynı ayak üzerinde durmaktan kaçının, destek ayağınızı değiştirin. Saatte bir 5-10 dakika hızlı yürüyüşler yapın. Parmak uçlarınızda yükselip inin. Bacaklarınızda kan göllenmesini önleyin!

Otururken

Uzun süre oturmaktan kaçının. Alçak koltuklarda oturmayın. Otururken bacaklarınızı üst üste koymayın. Otururken ayaklarınızı hareket ettirin: ayak bileklerinizi önce saat yönünde, sonra ters yönde çevirin. Ayağa kalkıp topuklarınızın üzerinde kalkın ve tekrar basın. Saatte bir kalkıp 5-10 dakika hızlı yürüyüşler yapın.

 

 

Dinlenirken 

Bacaklarınızı uzatarak ve kaldırarak dinlendiriniz. Evinize dönünce bacaklarınızı yüksek bir yere koyup güvenli bir yere dayayınız ve 20-30 dakika dinlendiriniz. Çalışırken kendinize dinlenme fırsatları yaratınız. Günde 3-4 defa 10-15 dakika bacaklarınızı kalbinizden yukarıda dinlendiriniz. Bacaklarınız hafif yükseltilmiş olarak uyuyunuz. Kanın geri dönüşünü kolaylaştırınız!

Sıcak banyo

Ani ısı artışı ve sıcaklık damarları genişletir. Sıcaktan uzak durunuz. Sıcak banyolardan kaçınınız.

Banyonuzu bacaklarınıza soğuk suyla duş yaparak (şok) bitiriniz. Türk hamamı, kaplıca, sauna,  jakuzi,  buhar banyosu, sıcak çamur banyosu uygulamalarından kaçınınız. Sıcak ağda kullanmayınız. Güneşte uzun süre kalmayınız. Güneş ve kum banyosu yapmayınız.

Sporlar ve giyim

Ilımlı kas geliştirme hareketleriyle damarlarınızı uyarınız!

Sık sık yürüyüş yapın. En iyi spor yürüme ve yüzmedir. Önerilen diğer sporlar bisiklet, dans, golf ve rüzgar sörfüdür. Ayak kemerlerinde sürekli sarsıntı yapan hareketlerden kaçının. Tenis, duvar tenisi, yüksek atlama, aerobik, aletli jimnastik, halter gibi zorlu sporlar yapmayın. Asansör yerine merdivenden çıkmayı alışkanlık edinin.

Giyim kuşam

Kasık ve bacağınızı sıkan dar pantolonlar, korseler, sıkı body ve streç iç çamaşırları, sıkı külotlu çoraplar, dar boğazlı çoraplar gibi giysiler ile baldırları sıkı saran çizmeler giymeyin. İyi bir duruş ve yürüyüş dengesi sağlayın. Yüksek ve düşük topuklu olmayan (3-4 cm topuklu) ayakkabılar giyin.

Gerekirse yumuşak ortopedik ayakkabı ve tabanlık kullanın. Kan dolaşımını engellemeyin!

Comments

No posts found

Write a review