Tedavi Nasıl Yapılır?

Varis Nasıl Tedavi EdilirVaris tedavilerinin amacı semptomları azaltmak ve komplikasyonları önlemektir. Bazıları için amaç tamamen kozmetik olabilir. Yani hoş bir görüntü oluşturmayan varisli damarlar estetiği ve dolayısı ile özgüveni azaltabilmektedir. Evde tedavi genellikle ilk ve en iyi yaklaşımdır. Evde tedavi ameliyata gerek kalmadan, doktor önerisi ile egzersiz, ayakları yüksekte tutma ve varis çorabı kullanımı olarak özetlenebilir. Eğer bu tedavi yöntemleri işe yaramazsa tıbbi tedavi yöntemleri vardır. Bu tedavi yöntemleri skleroterapi, lazer tedavisi ve radyo frekans olarak sıralanabilir. Lazer ve radyo frekans tedavileri, büyük varislerin tedavisinde kullanılabilir. Damar cerrahisi ciddi varisler için bir seçenektir.

Skleroterapi tedavisinde sklerozan adlı bir kimyasal varisli damara enjekte edilir. Bu sayede damarın tıkanmasına neden olan astar parçalanır ve damar açılır. Bu yöntem genellikle küçük damarlarda işe yarar.

Lazer tedavisinde lazer enerjisi ile varisli damar yok edilir. Endovenöz lazer tedavisinde damar içine yerleştirilen bir lazer fiber kullanılır.

Radyo frekanslı tedavi lazer enerjisi yerine kullanılan yeni bir yöntemdir. Çok yaygın değildir. Bu radyo frekanslarla damar kapatılır.

İnsizyon tedavisinde varisli damarlara kesik atılır, damar bağlanır ve atılır.

Tedavi, hasar görmüş damarları ortadan kaldırmak, komplikasyonları önlemek ve varisli damarın altında yatan nedenleri bulmak için gereklidir. Varislerin boyutu tedavi seçeneklerinizi belirler. Genel olarak, büyük varisler cerrahi, endovenöz lazer veya radyo frekans tedavisi ile tedavi edilir.

Bazı durumlarda farklı tedavi kombinasyonları uygulanabilir. Küçük varisler ve örümcek ağı görünümlü damarlar genellikle deride skleroterapi veya lazer tedavisi ile tedavi edilir.      

Varis belirtilerinin azalması için doktorlar genellikle ilk önce evde tedaviyi önerirler. Hatta bazen ihtiyacınız olan tek şey evde tedavi olabiliyor. Elbette görünümden, ya da belirtilerden şikayetiniz devam ederse yine de bir tedavi yöntemini seçebilirsiniz.

Burada verilen bilgilerin amacının sadece genel bilgi olduğunu, tedavi ya da teşhis için mutlaka bir uzmana görünmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapın