Tedavi Nasıl Yapılır?

Tedavi Nasıl Yapılır?

Tedavi Nasıl Yapılır?

Varis tedavisinde yıllardır uygulanan varis çorapları güncelliğini hala yitirmedi. Ailesinde varis bulunan ya da yukarıda belirtilen risk faktörlerini taşıyan kişilerin en azından koruyucu düzeyde, düşük basınçlı varis çorabını günlük yaşamlarında kullanmaları tavsiye edilir. (Sabah yataktan kalkmadan, ayaklar yukarı kaldırılarak dinlendirilmeli ve bu konumdayken çoraplar giyilmeli. Ancak yatarken çıkarılmalı.) Varis tedavisinde çok değişik yöntemler var. Artık yara oluşmuş olgularda tedavi çok komplekstir. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, yeniden varis oluşumu özellikle ailesel yatkınlık olan hastalarda söz konusudur. 

Son yıllarda lazer yöntemi ile varis tedavisinde büyük gelişmeler kaydediliyor.

Tedavi Yöntemleri

Skleroterapi

Enjeksiyon Tedavisi 

Orta çaplı ve kılcal damar (ipliksi) varislerinin tedavisinde kullanılır.

Varisli damar içine ince bir iğne ile ilaç enjeksiyonu yapılır. Bu ilaç damar iç duvarının karşılıklı yapışmasına yol açarak varisli damarın kapanmasını sağlar. Kan akımı olmayan damarın mavi mor rengi kaybolur. Varisli damarın kapatılması hiçbir dolaşım problemine neden olmaz. Kanı sağlıklı damarlara yönlendirir.

Uygulama damarın çapına göre hasta yatar pozisyonda veya ayakta damara girildikten sonra yatar pozisyonda yapılabilir. İşlem genellikle ağrısız ve acısızdır. Bazen oluşan hafif batma ve yanma hissi birkaç dakika sonra geçer. Enjeksiyon yapılan bölgeye küçük tamponlarla baskı yapılır ve üzerine elastik bandaj sarılır. Elastik bandaj kılcal damar tedavilerinde en az 24 saat, daha büyük damar tedavilerinde en az 48 saat bacakta kalmalıdır. Uygulamada belirli bir ilaç dozunun üzerine çıkılmaması gerekir. Bu nedenle varislerin yaygınlığına göre ortalama 2-10 seans tedavi gerekebilir. Seanslara ara vermek, örneğin haftada bir tedavi yapılması herhangi bir kayba yol açmaz.

Her seansta tedavi süresi 15-20 dakika kadardır. Ayaktan uygulanan bir yöntemdir. Tedaviden sonra hastalar yürüyerek gidebilir ve günlük işlerini sürdürebilirler. Seanslar arasında kuvvet gerektiren fizik egzersizler terk edilmelidir.

Kozmetik sonuçları iyi bir yöntemdir. Başarı oranı %90 civarındadır.

Nüksler az görülür. Bunlar tedavi edilen yerlerde değil, başka bölgelerde çıkan yeni damarlardır. Güvenilir bir yöntemdir ve ciddi komplikasyonlara çok az rastlanır. Alerjik reaksiyonlar çok nadiren olabilir. Hastaların %20-30'unda tedavi edilen damarda kahverengi renk değişikliği ortaya çıkabilir. Bu durum bazen birkaç ay zaman alsa bile geçicidir. Yüksek konsantrasyonlu ilaç türleri damar dışına verilirse deride küçük yaralar açılmasına neden olabilir. Ehil bir uzman tarafından uygulanmalıdır. 

Orta ve büyük çaplı damarlara uygulandığında elastik bandaj açılırsa bazen yüzeysel damar içinde pıhtı oluşabilir. Hafif ağrılı olan bu durum tehlikeli değildir. Gerekli olursa pıhtı iğne ile boşaltılabilir. Bırakılsa bile zaman içinde vücut tarafından emilerek kaybolur. Bazen enjeksiyon yapılan bölgede 1-2 hafta içinde kendiliğinden kaybolan berelenme, morarma olabilir. Nadiren enjeksiyon bölgesinde kılcal damar artması olur. Bu durum kendiliğinden düzelebilir. Düzelmezse enjeksiyon veya lazer ile yok edilebilir.

İlaca karşı alerjisi olanlarda, tıkayıcı atardamar hastalıklarında, flebit geçirmekte olanlarda, geniş ve çok yaygın varislerde, gebeliğin ilk üç ayı ve son ayında, önemli sistemik hastalığı bulunanlarda uygulanmaz.

Köpük Tedavisi

Kasık ve diz üstü bölgesindeki uzun bacak toplardamarında kapakçık yetmezliği durumunda uygulanabilir. Görünen varislerde ise bu tedaviden sonra skleroterapi, mikro cerrahi gibi yöntemleri yapılması gerekir.


Stripping'e alternatif bir yöntemdir ve nüks oranı daha azdır. Ancak derin toplardamarlarda flebit (pıhtı oluşumu) gibi komplikasyonları daha fazladır.

Sklaeroterapide kullanılan ilaç köpük haline getirildikten sonra ultrason ile görülerek damar içine ilaç uygulanır ve hasta damarın kapanması sağlanır.

İşlem sonrası bacağa elastik bandaj veya varis çorabı uygulanır.

Tedaviye Gelirken

Cildi kayganlaştırıp, bandajın yapışmasını engellediğinden: tedavi günü bacaklara krem, losyon veya nemlendirici uygulanmamalıdır. Tedavi günü epilasyon yapılmamalıdır. Tedavi esnasında alkolle cilt silinirken yanma hissedilebilir. Tedaviye uygulamadan sonra bandajları ve tedavi izlerini gizlemek için pantolon veya uzun etekle gelinmesi uygun olur.Bir şort getirilip uygulama esnasında giyilmesi hastaya ve hekime rahatlık sağlar.

Stripping

Büyük varislerde ve uzun bacak toplardamarında kapakçık yetmezliği bulunan durumlarda uygulanır.


Varisli veya yetmezlik bulunan yüzeysel toplardamar başlangıç (kasık bölgesinde 3-4 cm) ve bitiş (ayak bileği veya diz bölgesi iç kısmında 1 cm) yerlerine yapılan kesilerden ilerletilen özel bir aletle çıkarılır. Uzun toplardamar damar çıkarıldıktan sonra bu damar dışında kalan varis kümeleri (pake'ler) mikro cerrahi yöntemle alınır.

Sıklıkla genel anestezi (tam uyuma narkozu) ile uygulanır. Spinal veya epiduralanestezi (belden aşağısını uyuşturma) ile de uygulanabilir. İşlem sonrası bacağa elastik bandaj uygulanır. Ameliyat sonrası hastanın bacakları yükseltilmiş pozisyonda 12 saat yatması gerekir. Takiben evine gidebilir ve ayakta dolaşabilir. Bir hafta sonra dikişleri alınır ve normal yaşama dönebilir. Ameliyattan sonra nüksleri önlemek için 1-2 hafta süre ile varis çorabı giyilmesi veya elastik bandaj sarılması gereklidir. Ameliyatla alınamayan kılcal damar varisleri varsa bunlar daha sonra lazer veya skleroterapi uygulanarak yok edilebilir. Ameliyat bölgesinde hafif 1-2 haftada tamamen geçen morluklar oluşabilir. Estetik dikişle belli belirsiz bir yara izi bırakabilir. Varisler kesin olarak ortadan kaldırılır. Hem estetik, hem de şikayetler açısından iyi sonuçlar verir. Nüks oranı düşüktür.

Mikro Cerrahi

Tek başına bölgesel varis kümelerinde (büyük yüzeysel toplardamarlarda problem bulunmayan) uygulanabilir. Ayrıca stripping yöntemine ek olarak büyük yüzeysel damar dışında kalan varis kümelerini (pake) almakta kullanılır.

Tek başına uygulandığında lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile yapılabilir. Varisli damar pakeleri çok küçük (2-3 mm) kesilerden tığ benzeri aletlerle ve küçük penslerle çekilerek çıkarılır. Genellikle dikiş gerektirmez veya tek dikiş konulabilir. İşlem sonrası bacağa elastik bandaj veya varis çorabı uygulanır. Hastanede yatış gerektirmez. İşleme bağlı komplikasyon yok gibidir. Belli belirsiz çok küçük bir yara izi bırakabilir.

Ligasyon

Sadece kasık bölgesindeki derin ve yüzeysel toplardamar bileşkesinde yetmezlik bulunan, ancak safen vende varis ve yetmezlik bulunmayan durumlarda uygulanabilir. Bileşke ve küçük dallar bağlanır. Lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile uygulanır. Genellikle 3-4 cm kesi yapılır ve estetik dikiş konulur. Belli belirsiz bir yara izi bırakabilir. Hastanede yatış gerektirmez. İşleme bağlı komplikasyon yok gibidir. Safen ven bypass gibi ameliyatlarda kullanılan yedek bir damar olduğundan ileride gerekirse kullanılmak üzere saklanması amacıyla yapılan bir uygulamadır. Nüks oranı stripping yöntemine göre daha fazladır.

Lazer Tedavileri

Dışarıdan Lazer Tedavisi

Kılcal damar varislerinin tedavisinde kullanılır. 0,1-0,5 mm kalınlığında, ipliksi ve örümcek varislerde çok etkilidir. Işığın dalga boylarının ayrıştırılması ile ortaya çıkan enerjinin kullanılmasını sağlayan bir teknolojidir. Farklı çaptaki damarlara etki eden değişik cihazlar vardır. Lazer cihazı ile deri üzerinden hasta damara bir ışık demeti gönderilir. Damar içindeki kan pıhtılaştırılarak damar kapatılır. Yandal varisleri varsa, önce bunlar skleroterapi ile tedavi edilmelidir. Varislerin yaygınlığına göre birkaç (2-5) tedavi seansı gerekebilir. Seanslar arasında 1-2 ay ara verilir. Anestezi gerekmez. İşlem sırasında ağrı için tedavi öncesi lokal anestezik kremler kullanılabilir. Ayaktan uygulanır, tedavi sonrası güneşten korunarak normal yaşantı devam eder. Güvenilir bir yöntemdir. Başarı oranı %90 civarındadır. Nüks oranı düşüktür.

Damar İçi Lazer Tedavileri

Kasık ve diz üstü bölgesindeki uzun bacak toplardamarında kapakçık yetmezliği durumunda uygulanabilir. Görünen varislerde ise bu tedaviden sonra skleroterapi, mikro cerrahi gibi yöntemleri yapılması gerekir. Stripping'e alternatif bir yöntemdir. Damar içine deriden iğne ile girilerek, ince bir uygulama teli takılır. Toplardamar içine lazer ışığı veya ısı yayan radyo frekans enerjisi verilerek hasta damarın kapanıp kaybolması sağlanır. Lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile uygulanabilir. Sıklıkla dikiş gerekmez. Hastanede yatış gerektirmez. İşlem sonrası bacağa elastik bandaj veya varis çorabı uygulanır. Cilt yanıklarına neden olabilir. Başarı oranı %95 civarındadır. Nüks oranı düşüktür

Comments

No posts found

Write a review