Varis Çorabı Nedir?

Daha önce farklı uzunluklarda özel olarak üretilmiş ve sadece bacakalara farklı derecelerde basınç sağlayan çoraplar mutlaka görmüş ya da duymuşsunuzdur. Ancak bir varis çorabı kullanmak zorunda kalmadıysanız, ya da hiç kullanmayı tercih etmediyseniz, bu çoraplar hakkında muhtemelen bilmediğiniz çok şeyler var demektir. Medikal anlamdaki faydalarından tutun da sadece belli bir yaşın üstündeki insanların kullanması gerektiğine kadar yanlış bilinen konularla ilgili öğrenmeniz gereken bir çok başlık var.

Varis çorapları (ya da kompresyon çorapları), bacaklarınızı klasik çoraplardan farklı olarak çeşitli uzunluklarda üretilmiş ve bacaklarınızı biraz daha fazla sıkması için tasarlanmış çoraplardır. Bu çorapların temel amacı bacaklardaki kan dolaşımını daha iyi teşvik etmek. Bacaklardaki kan dolaşımına yardımcı olmak aslında çok pratik ve yaygın bir çözüm. Ancak aynı zamanda da yeterince kullanılmamış bir çözüm. Diğer bir deyişle daha fazla insan bu çorapalrı kullanarak sağladığı avantajlardan faydalanabilir. 

Varis Çorabı Nasıl yardımcı olur?   

Bu çoraplar, sağladıkları basınç sayesinde özelliikle bacakalrdaki venöz problemlerinde çok işe yaramaktadır. Bu konu ile ilgili sayısız çalışma ve bulgular mevcut. Bacak bozukluklarının %90'ı damarlardan kaynaklanmaktadır. Venöz yetmezlik buna iyi bir örnektir. Venöz yetmezlik, diğer bir deyişle damar kapakçıklarının çalışmaması kanın bacaklarda toplanmasına neden olurken aynı zamanda kalbe dönüşünü yavaşlatır. Bacak damarlarındaki kan akışını geliştirmek ve bacaklarda birikmesini önlemek amacı ile bu özel çorapları doktor tavsiyesi ile kullanabilirsiniz.. Bu çoraplar ayak bölgesinde daha çok basınç uygularken yukarı çıktıkça kademeli olarak azalan basınca sahip özel olarak üretilmiş çoraplardır. Bu sayede ayak damarlarındaki kan sürekli olarak kalbe geri pompalanır. Bacak damarlarındaki sirkülasyonu destekler ve kanın pıhtılaşmasını yani derin ven trombozunu engeller. Kronik damar hastalıkları ve varis belirtileri olan, şişme ve ağrıları engeller.  

Venöz yetmezliğinin dışında, yani bacak damarlarınızda hiç bir promlem yoksa dahi uzun süre ayakta ya da oturarak günü geçiriyorsanız kompresyon çorapları ayaklarınızdaki ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Çok sağlıklı olmanıza rağmen bazen çok uzun uçuşlarda pıhtılaşma riski çok az olsa da bu olasılığı arttırabilecek kan toplanması görülebilmektedir. Uzun uçuşlar sonrası ya da süresince ayaklarınızda şişlik ve ağrı gibi şikayetleriniz sağlıklı bir damar yapısına sahip olsanız bile ortaya çıkabilmektedir. Mutlaka bu süreçleri deneyimlemişsinizdir. 

Uzun süre oturan ya da ayakta duran insanlar için de benzer şikayetler oluşabilmektedir.  

Varis Çorabı Çeşitleri

Genellikle iki tür varis çorabı vardır. Bunlardan bir tanesi basınçlı bir diğer ise anti-emboli çoraplardır. Her zaman olduğu gibi bu çorapları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. 

Basınçlı çoraplar bir çok insanın kullandığı en yaygın çorapalrdır. Bu çoraplardaki basınç ayak bileğinden yukarı çıktıkça kademeli olarak azalan bir basınç sağlar. Ayak bileğinde basıncı en fazla hissederken aldığınız çorabın boyuna göre yukarı çıktıkça bu basıncın azaldığını hissederseniz. 

Anti-Emboli çoraplar ise daha spesifik çoraplardır. Yatan hastalarda ya da ameliyat sonrası yatması gereken hastalarda kullanılır. Anti-Emboli çorabının amacı kan dolaşımını desteklemenin yanında kan pıhtılarını önlemek içindir. Anti-Emboli çorabı hareket halideyseniz kullanılmaz. Detaylı bilgi için mutlaka doktorunuza danışın. 

Sporcular varis çorabından faydalanabilir mi? 

Farklı spor dallarındaki sporcuların varis çorabı hatta sadece baldırı kaplayan kompresyon çorapları giydiği sıklıkla görünmektedir. Sporcularda bu çorapların etkili olduğunu kanıtlayan çok fazla bir çalışma olmamakla birlikte iyileşmeye (recover) yardımcı olabileceğine dair belirtiler var. Avutralya'da kompresyon çorpalarının işe yaradığını düşünen sporcularda  yapılan bir çalışmada; "eğer varis çorabı kullanırsan bir sonraki koşuda performansın artabilir" sonucuna varılmış. 

Çalışma ile ilgili detayları bu sayfada bulabilirsiniz. Bilimsel makaleyi de buradan inceleyebilirsiniz.

Bu çalışmaya rağmen sporculardaki olumlu etkisi şu an için sadece bir teori. Kaslara oksijen iletimini arttırmak, kan dolaşımını iyileştirmek, laktik asidin uzaklaştırılmasını hızlandırmak bu teorinin içeriği. Ama bunu gerçekten destekleyen bilimsel bir çalışma henüz yok. Bu sporcu kompresyon çorapları tamamen kişisel bir tercih olarak değerlendirilebilir. Sporcular kendilerini bu şekilde daha iyi ve rahat hissediyor olabilir. Rekabete faydası olduğuna inanabilir. Kullanım nedeni bunlar dışında bir çok şey olabilir. 

Ancak sporcular için üretilmiş kompresyon çoraplarının bir kaç tane avantajı kesinlikle var. Güvenlik ve koruma. Bu çoraplar normal çoraplara göre daha kalındır ve teknoloji olarak daha üstün bir teknoloji ile üretilirler. Bu nedenle cildi korur, bacakları sıcak ve kuru tutarlar. Gece daha kolay görünmenizi sağlayan modeller de mevcuttur. 

Sporcu çoraplarını sitemizde inceleyebilirsiniz.  

Herkes Varis Çorabı Kullanabilir mi?

Varis çoraplarının özellikle hafif basınçlı/Dinlendirici/Koruyucu olanlarının en güzel tarafı, onları denemek için doktor onayına ihtiyacınız olmaması. Bir çok insan için bu çorapları denemek hiç bir risk teşkil etmez. Varis çorapları genelde belli bir yaşın üzerinde kullanılır düşüncesi yanlıştır ve her yaştan insanın kullanabileceği özelliklerdedir. Günlük kullanım için uygun bir çok düşük basınçlı çorap bulabilirsiniz. Sağlıklı her insan aslında orta basınçlı varis çorabı da kullanabilir ancak siz yine de doktorunuza danışın. Bilmediğiniz bir damar rahatsızlığınız varsa bu çoraplar sizi olumsuz etkileyebilir.

Bu çoraplar sabah kalkar kalkmaz kullanmaya başlayabilir akşam yemeğinden sonra da çıkarabilirsiniz. Gün içinde sıkıştırma sizi rahatsız ederse bu çorapları hemen çıkarabilirsiniz. İşiniz gereği uzun süre oturuyor ya da ayakta duruyorsanız, gün içinde ve sonunda ayaklarınız ağrıyor ve şişiyorsa bu çoraplara bir şans verin. Sizi gerçekten mutlu edebilirler. 

Tedavi amaçlı kullanılan varis çorapları tedavi etmez sadece tedaviye yardımcıdır. Yani varisiniz varsa, onu gidermez ortadan kaldırmaz. 

Kısaca varis çorabı varis ve onunla ilgili bir çok hastalığın tedavisinde yardımcı, altın bir standarttır.

Burada aslında en önemli konu varis çorabının, rengi, şıklığı ya da görüntüsü değil hangi amaçla kullanılacağıdır. Bu nedenle önce doğru basınç ve beden seçilmeli daha sonra estetik dikkate alınmaldır. 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapın