Nedir?

Varis çorabı, varis tedavilerinde ameliyat öncesi ve sonrası sıklıkla kullanılan ve hatta kimi otoritelerce varis tedavisinde altın standart olarak kabul edilen bir materyaldir. 

İşi gereği uzun süreler ayakta duran kişilerde (öğretmen, cerrah, diş hekimi, pazarcı esnafı, tezgahtar v.s.) varis oluşumu görüleceği gibi uzun süre oturur vaziyette duran kişilerde de(bilgisayar başında çok duranlar, memurlar, ofis çalışanlarıv.s.) sıklıkla varis oluşumu gözlemlenir.  Hamilelik sonrası ve kalıtsal nedenler de varis oluşumunu tetikleyen nedenlerdendir.

Günlük yaşantımızda yaptığımız pek çok yanlıştan, işimiz gereği oluşan hareketsizlikten, kalıtsal nedenler ve daha pek çok sebepten oluşan toplardamardaki basınç artışı, damar çeperini genişleterek cilt dışından görülebilecek hale getirir. Çeşitli şekillerde ve renklerde  görülen bu oluşum varis olarak adlandırılır.

Varisin kadınlara özgü bir hastalıkmış gibi algılanmasına neden olan çok yanlış bir kanı mevcuttur. Oysaki erkekler de kadınlardan az sayıda olmakla birlikte çok yüksek oranda varis problemleriyle karşılaşmaktadır. Türkiye'de varis hastalarıyla ilgili maalesef sağlıklı bir veri yoktur. Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre varis hastası bin üç yüz kadına karşılık bin erkek hasta bulunmaktadır. Varisin bir kadın hastalığı olarak bilinmesinin nedeni; kadınların estetik kaygılarından dolayı daha sıklıkla hekime başvurmalarıdır. 

Çeşitli varis tedavi yöntemleri vardır. Skleroterapi lazer tedavisi, ultrason tedavisi  ve ameliyat yöntemi başlıcalarıdır. Varis çorabı tüm bu tedavilerle birlikte, öncesi ve sonrasında tedaviye yardımcı olarak kullanılır.

Yirminci yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren kullanılmaya başlanılan Varis çorapları, kendi başına bir tedavi yöntemi değildir. Diğer tedavilerle birlikte mutlaka kullanılması gereken,  tüm kalp damar hekimlerinin tavsiye ettiği, varis tedavisinin olmazsa olmazı sayılan, koruyucu ve toparlayıcı bir üründür.

Bacak toplardamarı genişlemesi sonucu damar içi basıncı artar ve varisi genişlemeye zorlar. Düzenli kullanılan varis çorapları, varisleşmiş damarı dıştan sıkarak kan dolaşımını daha çok derin damarlara sevk eder ve böylece iç basıncı dengede tutar.  Hareketsiz hastalarda, ayak bileğinden itibaren uyguladığı basınçla kanın kalbe geri dönmesini sağlar, toplardamarlara destek olur. Vücuttaki kan dolaşımına yardımcı olur.

Varis çorapları var olan varisleri düzeltmez ya da geriye döndürmez. Varisin ilerlemesine engel olur, varislerin yol açtığı şikayetleri engeller, bacak ağrılarını azaltır ve yaşam kalitesini yükseltir. Yeni oluşmaya başlayan varislerde engelleyici  olarak kullanıldığı gibi tedavi sonrası koruma amaçlı da sıklıkla kullanılır. Varis oluşumu gözlenmemiş fakat işi ve yaşantısı gereği varis oluşumuna müsait bünyelerde (örn. Çok ayakta duranlar veya çok oturanlarda) koruyucu varis çorabı kullanımı hekimlerce sıklıkla tavsiye edilir. Böylece hastalık ortaya çıkmadan koruyucu basit bir tedbirle, uygun çorap kullanımıyla ileride doğabilecek çok daha büyük problemlerin önüne geçilmiş olur.

Varis tedavisinde kullanılan bu çorapların pek çok çeşidi vardır. Ana kategorileri diz altıdiz üstü ve külotlu olarak üç gruptur. Her grup içinde değişik basınç aralıkları mevcuttur. Pek çok ara basınç seviyesi olmakla birlikte, yüksek, orta ve düşük basınçlı olarak üç ana basınç aralığı mevcuttur. İhtiyaca göre hamilelere özel, erkeklere özel ve anti embolik gibi çeşitleri de mevcuttur. Size en uygun tip ve basınç hekiminiz tarafından belirlenmelidir.

Piyasada pek çok farklı marka ve model  seçeneği mevcuttur. Varis çorapları gelişen teknolojiyle birlikte, daha ince, daha hijyenik ve daha estetik görünümlü hale gelmiştir. Size en uygun  ölçülerde çorabı temin ettikten sonra kullanımı son derece rahat ve kolaydır. Birkaç hususa dikkat ettiğinizde bu çorapları uzun müddet güvenle kullanabilirsiniz.

Gece boyunca yatar vaziyette olan vücutta kan basıncı azalmıştır ve damarlara basınç uygulanmamıştır; bu yüzden varis çorabı sabah uyanır uyanmaz giyilmelidir, böylece en yüksek verimi alabilirsiniz. Tırnaklarınızın uzun olmamasına, ve çorabı çok sert çekmemeye dikkat etmelisiniz. Çoraba hasar vermeden giymek gerekir. Bunun için çorap giydirme aparatlarından faydalanabilirsiniz. Çorabınızın ayağınıza tam oturduğundan ve katlanmadığından emin olmalısınız. Kat yerlerinden basınç yapıp kan dolaşımını engelleyebilmektedir. Diğer çoraplar gibi temizliğine önem gösterilmelidir. Kaynar su, deterjan ve çamaşır makinesinin çorabınızın düşmanı olduğunu unutmamalısınız. Ilık suyla tersini çevirerek elde hafif çitileyerek yıkanmalıdır. Asla sıkmadan, iki havlu arasında nemini alıp kurumaya bırakılmalıdır. Varis çorabının nasıl yıkanması gerektiğini buradan daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Tüm bu anlattığımız önlemleri alarak çorabınızın daha verimli ve uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Önemli olan çorabın şıklığı, görüntüsü, rengi değil amacıdır. Öncelikle amaca ve ihtiyaca uygun çorap alınmalı sonra eğer seçenekler el veriyorsa günlük hayata uyumu, kılık kıyafet uyumu, renk uyumu ve model uyumu seçilmelidir. 

Düzenli ve uygun varis çorabı kullanımı, şikayet ve ağrılarınızı azalttığı gibi yaşam kalitenizi arttırarak hayata daha pozitif ve güler yüzle bakmanızı sağlar.

 

Comments

No posts found

Write a review