Ölçü Nasıl Alınır?

Doğru ölçüyü alabilmeniz için yönergeleri izlemeniz size daha sağlıklı bir beden ölçümü almanızı sağlayacaktır. Aldığınız ölçüleri not edin. Bu ölçülerle ilgili varis çorabı markasının beden tablosundan ölçünüzü kolaylıkla seçebilirsiniz. Varis çoraplarındaki basınç genelde kademeli olarak dağılır. Ayak bileği ve baldır bölgesindeki basınç yukarı çıktıkça azalır. Bu nedenle hangi tür çorabı seçerseniz seçin temel olarak ayak bileği çevresi ve baldır çevresi ölçünün doğru alınması gereken en önemli bölgeleridir. Referans noktanız ise ayak bileğidir.Ancak, uzun boylu kullanıcılar ayak boyu ölçüsünü de alabilirler. Çorabın giyilmesinin en uygun olduğu zaman bildiğiniz gibi yataktan kalkar kalkmazdır. Bu nedenle ölçüyü de yataktan çıkar çıkmaz almalısınız.

Bunun nedeni, yataktan kalktığınız an bacaklarda ve ayaklarda şişme neredeyse hiç olmaz. Gün içerisinde alınan ölçülerde 1 hatta bazen 2 beden bile fark edebilmektedir.

Diz Altı Varis Çorabı (Kapalı/Açık Burun)

Varis çorabınızı diz altı olarak seçecekseniz aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz.

1- Ayak bileğinizin çevresini ölçün. Ayak kemiğinin bulunduğu yerin hemen üstünden ölçüyü alabilirsiniz. Ayak bileği çevresi alınması gereken ilk ölçüdür. Bede ölçüm tablolarında "B" harfi ile ya da "cB" olarak gösterilir. cB ayak bileği çevresi anlamına gelir. "B" ise ayak bileği.

2-Baldır çevresinin ölçüsünü (alt baldır) en geniş bölgeden alınız. Baldır ölçüsü "C" harfi ya da "cC" ile gösterilir.

3- Baldırınızın uzunluğunu ölçmek için oturmanızda fayda var. Tam 90 derecelik bir açı ile oturupu bacağınızın dize kadar olan bölgesinin ölçüsünü alının. Yerden baldırınızın bittiği yani dizinizin hemen alt bölgesi arasındaki mesafenin ölçüsünü alıp not edin.

 

Diz Üstü ve Külotlu Varis Çorabı (Kapalı/Açık Burun)

1- Ayak bileğinizin çevresini ölçün. Ayak kemiğinin bulunduğu yerin hemen üstünden ölçüyü alabilirsiniz. Ayak bileği çevresi alınması gereken ilk ölçüdür. Bede ölçüm tablolarında "B" harfi ile ya da "cB" olarak gösterilir. cB ayak bileği çevresi anlamına gelir. "B" ise ayak bileği.

2- Baldır çevresinin ölçüsünü (alt baldır) en geniş bölgeden alınız. Baldır ölçüsü "C" harfi ya da "cC" ile gösterilir.

3- Ölçü alınmaz.

4- Uyluk bölgesinde en geniş bölgeyi bulup çevre ölçüsünü alın. Uyluk bölgesi "G" ya da "cG" ile gösterilir.

5- Bacak boyunuzun ölçüsü için, yerden gluteal kıvrıma kadar olan bölgenin (fotoğrafta görüldüğü gibi) ölçüsünü almanız yeterli olacaktır. Bacak boyu ölçüsü “IG” ile gösterilmiştir. 

 

 

Genel Hatırlatma

Beden ölçünüzü yataktan kalkar kalkmaz alın.

Ölçüleri alırken kıyafet-çorap üzerinden almayın.
Ölçü alınırken otorma pozisyonunuza dikkat edin.

Ölçüyü alırken mezura kullanılmalı, çok geveşek ya da sıkı tutulmamalıdır. Katlanmamasına ya da bükülmemesine dikkat edilmelidir. Bazı mezuraların bir yüzü (") inch diğer yüzü (cm) santimetredir.(1" = 2.54cm) 

Ayak boyu ölçüsü alınırken ayak yere tam basmalı ve dik durulmalıdır.  

Ölçü bölgeleri ve kısaltmalar

Varis çorabı seçerken beden ölçüsünün doğru alınması en önemli noktadır. Ölçüm tablolarında uluslar arası standart bazı firmaların ölçüm tablolarında farklı gösterilmiştir. Bu nedenle bazen karışıklıklar oluşmaktadır. Bu karışıklığı giderebilmek için detaylı olarak aşağıda ölçüm bölgelerini inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Ölçüm

noktası                       Çevre (=c)                                                                                   Uzunluk (=l)

T

cT bel çevresi

lT* topuktan cT çevresine kadar

sTv kasıktan cT’ye kadar (ön) (dikey ölçü)

sTh gluteal kıvrımdan cT’ye kadar (arka) (dikey ölçü)

H

cH kalçanın en geniş bölgesi

lH* topuktan cH çevresine kadar

 

 

lK/Bacak içinden kasığa kadar bacak ölçüsü  

G

cG kasık üstü

lG topuktan cG çevresine

F

cF, cE çevresinin yaklaşık 15cm yukarısı

lF topuktan cF çevresine

E

cE diz kapağı çevresi ve diz çukuru

lE topuktan cE çevresine

D

cD diz kapağı altı

lD topuktan cD çevresine

C

cC baldırın en geniş bçlgesinin çevresi

lC topuktan cC çevresine

B1

cB1 baldır tabanı cB ve cC’nin ortası

lB1 topuktan cB1 çevresine

B

cB ayak bileği

 

Y

cY topuk ayak tabanı bölgesi

 

A

cA küçük ayak parmağı çevresi

Ayak uzunluğu topuktan cA çevresine

Tüm ayak uzunluğu topuktan parmak ucuna

*D ve F bölgelerinden mezuraya bastırınız.

Yorumlar

Söylendiği gibi ölçüyü alıp ilgili firmaya gönderiyorum şimdiye kadar 3 tane aldım üçünde birbirinden farklı birincisi ni giyiyordum beni rahatsız etmiyordu,ikincisi şöyle böyle üçüncüsü çok sıkıyor rahatsız oluyorum,doğru çorabı nasıl bulabilirim.Doktorum 140 den demişti yardımcı olursanız sevinirim.
Yorum yapın