Varis Tanı ve Tedavileri

Alt extremite toplardamarlarının genişlemesi olarak kısaca tarif edilen  varis hastalığı,

kronik ve ilerleyici bir hastalıktır.

Tanı konması kolaydır.Alt extremite damarları kabarır şişer ,dolgun ve görünür hale gelir.Ancak tedavi planlanması yapılırken bazı muayene testleri ve damarlardaki kan akım hızını ,damar çaplarını,içlerinde pıhtı  olup olmadığını anlamamıza  yarayan bazı yöntemleri kullanmamız gerekmektedir.(flebografi,Doppler USG gibi..)

Bu test ve yöntemlerle varislerin derecesi saptanır. Yüzeysel ve derin venler arasındaki irtibatı sağlayan commünikan venlerin durumu ve derin venlerin kan akımı hızı, içinde tromboz dediğimiz  kan pıhtısı olup olmadığı tespit edilir.

Bu araştırmalar tedavi planını belirler.

Başlangıç aşamasındaki varisler dinlenme molalarında bacakların yukarıya kaldırılarak dinlendirilmesiyle, flebotropik ajan dediğimiz bazı ilaçlarla, özellikle ve önleme de varis çorabı ile tedavi etmekteyiz. Bu tedavi kombinasyonu sinerjiktir ve kronik bir hastalık olan varis de hastayı çok uzun süre rahatlatabilir.

Bu kombine tedaviden faydalanamayan, semptomları azalmayan aksine artan hastalarda başta cerrahi tedaviler olmak üzere diğer tedaviler gündeme gelir.

1.Stripping yöntemleri

2.Kriyocerrahi

3.Ambulatuvar flebektomi

4.Lazer cerrahi

Hangi cerrahi ve tıbbi yöntem / yöntemler kullanılırsa kullanılsın vazgeçilmez enstrüman varis çorabıdır. Çünkü uygun basınçta ve kalitede uygun yöntemle giyilen çorap sorunlu venlere yadsınamaz mekanik destek sağlamaktadır. Ameliyat yaptığımız hastalara dahi çorap vermemiz bu nedenledir.

Op. Dr Adem Yücel