Gebelikte Varis

Gebe misiniz? Ya da gebe mi olacaksınız. O zaman dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü ilk gebelikte varis Gebelikte Varisoluşan kadınların oranı %30. Eğer ikinci kez gebe oluyorsanız bu oran maalesef daha yüksek ve risk grubuna giriyorsunuz demektir. Çünkü iki ya da daha fazla gebe olan kadınlarda varis oluşma riski %55’tir.  Varis dışında, hamile olan kadınların Derin Ven Trombozu(DVT) olma riski de çok fazladır. Bunun öncelikli nedeni artan kan hacmidir. Buna ek olarak hamile olduğunuzda hormonsal değişiklikler söz konusu olduğundan kanın pıhtılaşması kolaylaşır. Gebelik sürecinde varis çorabı kullanımı ayağınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Gebelikte en sık görünen sağlık sorunları:

Venöz bozuklukları ve bacak sağlığı sorunları Türkiye’de en çok karşılaşılan durumlardır. Özellikle gebelikte bu sorunlarla ilk kez karşılaşabilirsiniz. Örneğin, ağrıyan bacaklar, bacaklarda ağırlık hissi, şişmiş ayaklar, hamile kadınların her gün karşılaşabileceği belirtilerdir.

Bu belirtiler özellikle, aşağıdaki durumlarda daha sık ortaya çıkar ve şikayetler artar.

-          Aile üyelerinde varis ya da venöz rahatsızlığı varsa

-          Gebelik öncesi zaten oluşmuş bir varis varsa

-          Hamileyken uzun süre oturuyor ya da ayakta duruyorsanız

-          Hamilelik süresince düzenli egzersiz yapmıyorsanız

-          Daha önce uzun süreli hamilelik geçirdiyseniz

Gebelik ve DVT

Gebelikte VArisGenişleyen rahim kan damarları üzerindeki baskıyı arttırır. Pelvis ve ayaklardan kalbe doğru olan kan akışını kısıtlar. Yavaş kan akımı derin ven trombozu riskini artırır. Kadının hormon düzeyleri hamilelik öncesi durumuna dönene kadar risk, doğum sonrası dönemde devam eder.

Gebeliğin Venöz Sisteme Etkisi

Gebelik sırasında damarlar üzerinde etkisi olan vücutta birçok hormonal değişiklikler olur. Kan hacminin %40 ila %50 artmasından ötürü progesteron miktarı artışı damar çeperlerinin genişlemesine ve esnekliğini yitirmesine neden olur.

Hamilelik sürecinde ayaklarınızı sağlıklı tutmanın 5 yolu:

1-      Ayakları hareket ettirmenin onları sağlık tutmak için gerekli olduğunuz unutmayın. Uzun süre ayakta durmayın ya da oturmayın.

2-      Aktif kalın. Sık sık ya da periyodik olarak egzersiz yapın. Örneğim yürüyüş ya da yüzme iyi egzersizlerdir ve sadece ayak sağlığınız için değil, tüm sağlığınız için de önemlidir.

3-      Varis çorabı kullanın. Kompresyon yapan bu çoraplar ayaklarınızdaki kanı tekrar kalbe pompalamanıza, kan dolaşımına yardımcı olur ve varis riskinden korur.

4-      Gece ya da gündüz dinlenirken ayaklarınızı kalbiniz hizasının üstünde tutarak dinlendirin.

5-      Güneşlenmek, aşırı sıcak su ile duş almak, sauna ve benzeri sıcak koşullar, damarlarınızın genişlemesine ve ayaklarınızın şişmesine neden olabilir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapın