Genel Bakış

Varis Çorabı Nedir?

Varis çorabı genellikle doğal kauçuk dokumadan üretilen,  ayakları ve bacağı saran, kuvvetli elastik materyalden yapılmış tedaviye yardımcı ürünlerdir. Ayak bileği ve alt baldır sıkı, üst baldır ve uyluk bölgesini ise daha hafif sarar. Baldır adaleleri bu basınç sayesinde sürekli olarak sıkıştırılır. Yürürken kasılan baldır adaleleri kanın kalbe pompalanmasını destekleyerek altta birikmesini engeller.

Varis çorabı, tedavi edici mi?

Bu sorunun yanıtı hem  “evet” hem de "hayır" olarak yanıtlanabilir. Kronik venöz yetmezlik ve varis tedavisi için uygulanan yöntemlerin hiç birisi tek başına varis çorabı olmadan başarılı olamayacağı gibi, sadece varis çorabı kullanılarak varis ya da kronik venöz yetmezlik de tedavi edilemez. Bu nedenle varis çorabını ve tedavi yöntemlerini birbirini tamamlayan iki ayrı çözüm olarak görmek mümkündür. Düşük basınçtaki ya da dinlendirici varis çoraplarını ise varis oluşmamış kişiler rahatlıkla kullanabilirler.

Özetleyecek olursak, kronik venöz yetmezliği ve varis tedavisi uygulamalarında varis çorabı altın standart olarak kabul edilebilir.

Kaç Tür Varis Çorabı Vardır?

Varis çorapları sınıflandırılırken basınçlarına ve uzunluklarına göre ayrılırlar. Düşük, orta, yüksek, çok yüksek ve süper basınçlı varis çorapları vardır. Uzunluk olarak da, diz altı, diz üstü, külotlu ve hamile olarak değişkenlik gösterirler. En önemli bu iki özelliğin yanı sıra, pamuklu, farklı renk seçenekleri ve farklı boylarda da çoraplar bulunmaktadır.

Varis çoraplarını kimler kullanabilir?

Varis teşhisi konmuş ya da risk grubu altındakiler kullanabilir. Varis oluşmamış kişilerde de dinlendirici ve koruyucu amaçlı kullanılabilirler.

Varis çorabı alınırken nelere dikkat edilmelidir?

 Özellikle orta basınç ve daha üst seviyede basınçlı çorapların kullanımı için mutlaka bir doktor ya da uzmanın önerisine ihtiyaç vardır. Beden ve boy ölçülerinin ise mutlaka doğru yapılması gerekmektedir. Rastgele alınan çorapların hiçbir yararı ya da tedaviye yardımcı özelliği olmadığı gibi, beklenmeyen sonuçlar da doğurabilir. Ülkemizde kullanımı ve satışı çok yaygın olan bu çorapları alırken özellikle markalara ve satın alınan yerlere özen gösterilmelidir.

Varis çorabını ne zaman giymek gerekiyor?

Doktorun ya da uzmanın aksi bir önerisi ya da görüşü yoksa bu çoraplar sabah yataktan kalkar kalkmaz giyilmelidir. Yatarken de çıkartılması gerekir.  Çoraplar yataktan kalkıldığında giyilmediyse ve gün içinde giyilmek istendiğinde, öncelikle yatar vaziyete geçip ayakların iki dakika havada tutulması uygun olur. Çorap kullanımını diş fırçalamaya benzetebiliriz. Burada en önemli unsur, kullanıcıların bu işlemi bir zorunluluk olarak değil hayatı kolaylaştıran bir yöntem olarak benimsemeleridir.

Varis çorabı nasıl kullanılmalı?

Varis çorabı seçimini yaparken öncelikle, renk, estetik ve benzeri özelliklerdense tedavi edici özelliğini göz önünde bulundurmak gerekir. Bu da ancak doğru beden ve doğru basınçtaki varis çorabı ile mümkün olabilir. Öncelikli ve önemli noktaları belirledikten sonra renk, estetik ve diğer özellikler değerlendirilebilir.

-          Varis çoraplarının uzun ömürlü olması için giyerken ve çıkarırken çok dikkatli olunması gerekir. Tırnak geçirildiğinde ilmek atabilir. Bu nedenle uzun el ve ayak tırnakları ile çorabı giymekten kaçınınız.

-          Giyildiğinde kırışıklıların olmamasına özen gösterilmelidir. Çoraptaki kırışıklıklar bacağınıza gerektiğinden fazla basınç uygulayarak kan dolaşımınızı etkileyebilir.

-          Yırtılmayı engellemek için çorap yavaşça giyilip çıkarılmalı, yırtılma fark edildiğinde mutlaka değiştirilmelidir.

-          Benzin, yağ, krem, neft, vb. kimyasal maddelerden çorabınızı koruyun.

-          Yıkarken elde ve sabunla yıkanmalı, kuruturken de sıkılmadan iki havlu arasında kurutulmalıdır. Güneş ışığı, kalorifer peteği, kurutma makinesi, soba ve benzeri yerlerde kurutmayınız. 

Nasıl giyilir?

Varis çorabı giyerken, elinizi çorabın içine sokun ve topuğundan tutarak erkek çoraplarında olduğu gibi tersine çevirin. Çorabın koncunu hafifçe topuğunuzun üstünden kaydırarak bileğinize kadar getirin. Daha sonra varis çorabını ayağınıza geçirin ve çorabın topuğunu ayak topuğunuza iyice oturmasına dikkat edin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapın