En İyi Varis Çorabı Hangisi

Sizce en iyi markalar?

Süper Yapıştırıcı (VenaSeal)

08-07-2017
ile variscorabi.com admin

Süper Yapıştırıcı (VenaSeal): Varis Tedavisinde Zamk Dönemi

Merhaba, size, çok taze, sıcağı sıcağına haberler vereceğim bugün. Haberler, venöz yetmezlik ve varis tedavisinde son zamanlarda artan oranda kullanılan Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk (VenaSeal) ile ilgili. Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk (VenaSeal), uzun dönem sonuçları ve yaşam kalitesinde sağladığı düzelme ile ilgili verileri; Charring Cross Sempozyumu (Londra) ve Uluslararası Ven Kongresi (Miami) de geliştirici firma tarafından sunuldu.

Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk (VenaSeal) ile ilgili önemli bilimsel çalışmalardan birisi olan VeClose ve aslında bu yapıştırıcının ilk geliştirilen örneği olan Sapheon’a ait bir eSCOPE pivot klinik çalışmasının iki yıllık takip sonuçları oldukça yüz güldürücü görünüyor.

Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk (VenaSeal) yöntemi ile kapatma aslında endovenöz lazer ve endovenöz radyofrekans yöntemleri ile venöz yetmezlik veya varisin tedavilerinin kullanımda olduğu 4 – 5 sene önce başlayan bir proje.

Neden, Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk (VenaSeal) kullanımına gerek duyuldu?

Bir önceki paragrafta da bahsettiğim gibi, endovenöz kapama (ablasyon) işlemleri sırasında; işlemin en uzun süresini tümesan anestezi uygulaması almakta idi. Tümesan anestezi temel olarak soğuk bir sıvı ile lokal anestezik madde karışımının yetmezlikli toplardamar çevresine uygulaması esasına dayanmaktadır. Bu uygulamada amaç; hem lokal anestezi sağlamak hem de ısıya dayalı endovenöz kapama (termal endovenöz ablasyon) tekniklerinde ortaya çıkan aşırı miktarda ki ısının emilmesini sağlamaktı. Isıya dayalı endovenöz kapama tekniklerinin bilinen ve halen kullanımda olan iki örneği endovenöz lazer ve endovenöz radyofrekans yöntemleridir. Bu yöntemler, oldukça güvenli ve etkili olan yöntemlerdendir.

Endovenöz kapama yöntemleri (endovenöz ablasyon); venöz yetmezlik ve varis tedavisini (klasik varis operasyonlarını) yakın geçmişte çok farklı bir boyuta taşımış, adeta devrim niteliğinde olan girişimlerdendir. Bu sayede, venöz yetmezlik ve varis tedavileri ameliyathane ortamlarından, sterilitenin sağlandığı ortamlara taşınmışlardır. İşlem süreleri kısalmış, ameliyathane korkusu olanlara tedavi imkanı sağlanmış, özellikle çalışan kesimin herhangi bir zaman kesintisine gereksinim duymadan tedavi olma imkanları ortaya çıkmıştır.

Tümesan anestezinin kullanılmadığı venöz yetmezlik ve varis tedavilerine bir diğer örnek ise; mekanik olarak toplardamar iç yüzeyinin tahrip edilmesi ile skleroterapi (damar büzücü ilaç) sıvısının birlikte uygulandığı MOCA diğer adıyla ClariVein (Mekano-kimyasal Endovenöz Ablasyon) yöntemidir. Bu yöntemde tümesan anestezik sıvı verilmemekte, işlem süresi oldukça kısalmakta, hasta konforu artmaktadır.

Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk (VenaSeal) uygulaması tümesan anestezik sıvı uygulaması gerektirmeyen, organik yapıda bir yapıştırıcı (Siyanoakrilat) ile toplardamar iç duvarının birbirine yapıştırılmasını sağlar. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, hatırlarsanız, Japon yapıştırıcılar ilk olarak piyasaya sürüldüğünde, hepimizin merak ile yaptığı bir test vardı; bir damla bu yapıştırıcıdan elimizde parmaklarımız arasına damlatır, ve öyle tuttuktan sonra da açmaya çalışırdık. Ben bunu sayısını hatırlamadığım kadar çok yaptım. İşte basit olarak Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk ile yapılan da budur.

Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk ile yapılan çalışmaların 2 yıllık sonuçları sadece uygulama anlamında olumlu olmakla kalmamakla beraber; uygulanan hastaların uygulama sonrasında da yaşam kalitelerini (VCSS) de çok olumlu yükseltmektedir.

Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk ile tedavinin avantajları nelerdir?

Bu uygulama ile, diğer işlemlere kıyasla uygulama bölgesinde morarma ve hassasiyet belirgin oranda daha az olmaktadır. Özellikle teknolojik gelişmelere paralel olarak varis tedavilerinin daha estetik hale geldiği bir dönemdeyiz. Hastaların çoğu, uygulanan tedavilerin kozmetik ve estetik anlamda olumsuz etkilerinin olmamasını istemektedir. Bu durum karşısında da biz hekimler (uygulayıcılar) olarak uygulanabilecek güncel tedavilerin yakın takip edilmesi de gerekmektedir. Bu durum da işin diğer boyutudur.

Bir diğer avantaj ise; uygulama zamanı. Tümesan anestezik sıvı uygulaması endovenöz kapama işleminin yaklaşık yarısını kapsayan bir durumdur. Her ne kadar, uygulama için de kullanılan otomatik pompa sayesinde bu süre kısaltıldı ise de (maalesef birçok merkez veya uygulayıcı pompayı kullanmamaktadır) yine de hatırı sayılır bir süreyi kapsamaktadır.

Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk sayesinde, günlük hayat veya çalışma düzeni nerede ise kesintiye uğramamaktadır. Bu tedavi uygulaması özellikle, aktif olarak çalışan ve tatil – izin imkanı olmayan kesimin büyük ilgisini çekmektedir.

Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk tedavisi; Amerika, Yeni Zelanda, Şili, Güney Afrika, Kanada, Avrupa, Birleşik Arap Emirlikleri, Hong Kong ve Türkiye’de aktif olarak kullanımdadır.

Evet, yazımın sonuna geldik. Dediğim gibi, ülkemizde de uygulamada olan bir yöntem toplardamarın yapıştırıcı ile kapatılması (Süper Yapıştırıcı – Süper Zamk (VenaSeal) uygulaması. Sizin özellikle bu konuda veya başka konularda sormak istedikleriniz varsa, bana buradan kolaylıkla ulaşabilir ve yanıtını merakla beklediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu

Kaynak : http://mehmetergenoglu.com/super-yapistirici-venaseal-varis-tedavisinde-zamk-donemi/

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapın