0533 4938324 

Ekleme tarihi: 07-03-2014 Sülük Tedavisi ve Varis

Varis Tedavisinde SülükSülükler kan emici parazitlerdir. Sülüklerin tedavi amaçlı kullanımı özellikle kırsal kesimde yıllardır uygulanmaktadır, faydalı olduğu rahatsızlıklar bulunmakla birlikte varis tedavisinde etkinliği bulunmamaktadır.

Sülükler, cilt bölgesinde yüzeysel kan damarlarına ulaşarak bir yandan kan emerken diğer yandan ortama salgıladıkları birtakım enzim ve kimyasallar tedavi edici özellikler gösterir ve bu tedavi latince “Hirudoterapi” olarak adlandırılır.

Sülük tedavisi özellikle egzema gibi cilt rahatsızlıklarında fayda gösterse dahi, varis hastalığında geçici rahatlama dışında fayda sağlamamaktadır. Tam tersine bazı hastalarda varis 

Sülükle Varis Tedavisi

damarlarında pıhtılaşma ve tıkanmaya, damar çevresinde iltihaplanmaya(latince “tromboflebit”) neden olmaktadır. Bu durum mevcut şikayetlerin artmasına ve yeni şikayetler oluşmasına sebep olurken, yapılabilecek olası tedavileri de güçleştirmekte veya bu tedavilerin uygulanmasına engel olmaktadır.

Varis tedavisinin günümüzde damar içi lazer, radyofrekans, sklerozan köpük uygulamaları gibi
modern tedavileri mevcuttur. Bu tedavi yöntemleri gün geçtikçe klasik varis ameliyatının yerini almaktadır, aynı zamanda hızlı, güvenilir ve etkin tedavilerdir.

Bu konuda çalışan ilgili ve tecrübeli hekimlere danışmanız önerilir.

Dr. Ömür Gencel

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış