En İyi Varis Çorabı Hangisi

Sizce en iyi markalar?

Profilaktik (Dinlendirici/Koruyucu) Varis Çorabı Kullanımı

08-03-2015
ile variscorabi.com admin

Sono Nükleer Özel Teşhis ve Tedavi Merkezi’nde görevli Radyoloji Uzmanı Sayın Dr. Ömür Gencel ile profilaktik varis çorabı kullanımı ile ilgili bir söyleşi yaptık. Bu söyleşide öne çıkan ve dikkatimizi çeken başlıklar gerçekten çok ilginç ve bilgilendirici oldu.

variscorabi.com:

Sayın Gencel, öncelikle bize değerli zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Kullanıcılarımızın konuyu daha iyi 

özümseyebilmeleri için ilk soruyu soralım. Varis çorabı nedir?

Dr. Gencel:

Varis çorapları, ayak bileğinden bacak ve uyluk-kasık seviyesine doğru kademeli olarak azalan basınçta sıkılığı olan özel üretilmiş çoraplardır. Bacak kaslarının hareket etmekle toplardamarlara yaptığı pompalama görevini, bacakların sabit kaldığı oturma ve ayakta iş yapma gibi durumlarda bir nevi yerine getirmesi beklenir, yani bacak toplardamar dolaşımını rahatlatmak varis çoraplarının temel işlevleridir.

variscorabi.com:

Peki bu çoraplar sadece varisli ya da varis riski taşıyan kullanıcılar için mi tasarlanmıştır?

Dr. Gencel:

Günümüz çalışma koşullarında özellikle ofiste masa başı uzun süre sabit pozisyonda çalışmak veya öğretmen, cerrah, kuaför, polis gibi branşlarda olduğu gibi uzun süre ayakta kalarak çalışmak gün sonunda bacak ve ayaklarda ağırlık hissi, huzursuzluk, ağrı ve şişlik gibi şikayetlere neden olmaktadır.  Uzun uçak veya otobüs seyahatlerinde de benzer şikayetlere rastlanmaktadır.

Varis çorapları sanılanın aksine olan varisleri iyileştirmez, sadece mevcut varislerin ilerlemesini yavaşlatmaya ve hastanın şikayetlerini azaltmaya yöneliktir. Bununla birlikte özellikle venöz yetmezliği(toplardamar kapak yetmezliği) olan hastalar başta olmak üzere, sağlıklı kişilerde de tromboemboli(toplardamar içerisinde pıhtı oluşumu) riskini azaltmak üzere kullanılmaktadır. Ayrıca yine sağlıklı bireylerin gün sonunda oluşan bacak ağırlık hissi, ağrı ve şişlik gibi rahatsızlıkları da önlemek üzere kullanılır.

variscorabi.com:

Bu durumda varisi olmayan insanlar da rahatlıkla varis çorabı kullanabilirler. Peki bu durumda hangi çorabı almalılar ya da neye dikkat etmeliler?

Dr. Gencel:

Varis çorapları bilindiği üzere basınçlarına göre 4 grupta toplanmaktadır. Bunlardan yüksek ve çok yüksek basınçlı varis çorapları özel durumlarda hekim kontrolünde kullanılır. Orta basınçlı varis çorapları yeni yeni başlayan varislerin önüne geçmek veya mevcut varislerin ilerlemesini yavaşlatmak amacıyla kullanılır. Düşük basınçlı çoraplar ise normal kişilerde bacakları dinlendirici veya uzun seyahatler gibi kan pıhtılaşması olasılığının arttığı durumlarda koruyucu (profilaktik) amaçla kullanılır.

variscorabi.com:

Sayın Gencel, bu çoraplarla ilgili olarak özellikle çalışan kadınlar ve erkekler kalın oldukları için kullanmayı pek düşünmüyorlar. Belirttiğiniz gibi sağlık açısından dinlendirici ve rahatlatıcı olmalarına rağmen sanırız kozmetik çekinceler var. Başka bir deyişle etek ve topuklu ayakkabı giyen kadınların bu çorapların görüntüsüyle ilgili tereddütleri var. Bizi arayan ya da web sitemiz üzerinden bize ulaşan kadınların bu tür tereddütlerini bize sıklıkla ilettiklerini hemen belirtelim.

Dr. Gencel:

Özellikle sedanter yaşam tarzının hızla arttığı metropol kentlerde gün içerisinde oluşan bacak sorunlarını ve muhtemel gelişebilecek varis problemlerinin önüne geçmek için düşük basınçlı varis çorabı kullanımı önerilir. Orta ve daha yüksek basınçlı çoraplar gibi aşırı sıkılık yapmaması, rahat giyilebilmesi, daha yüksek basınçlı çoraplar gibi kalın dokuma olmaması ve bir müddet alıştıktan sonra ayakta varlığının bile farkında olunmaması düşük basınçlı ve dinlendirici varis çoraplarının avantajlarıdır. Ayrıca kendisini ispatlamış varis çorabı markalarında özellikle bayanlar için neredeyse günlük kullanılan mus veya ince çorap kalınlığında ve 8-10 renge kadar renk alternatifleri ile varis çorapları bulabilmek mümkündür. Açıkçası önceleri varis çorabı deyince aklımıza gelen “babaanne çorabı” kalıbı günümüzde geçerliliğini yitirmiştir.

variscorabi.com:

Sayın Gencel, öncelikle verdiğiniz bilgilendirici yanıtlar ve bu keyifli sohbet için size çok teşekkür ederiz. Peki son olarak 

kullanıcılarımıza söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Dr. Gencel:

Sonuç olarak varisiniz olsun olmasın günlük varis çorabı kullanımı; bacak dolaşımınızı rahatlatmak, gün sonunda oluşan bacak rahatsızlıklarını önleyebilmek ve en önemlisi uzun seyahatlerde tromboz riskini azaltmak amacıyla, yeni üretim teknolojilerinin de eklenmesiyle  normal çorap giyer gibi sorunsuz kullanılabilir.

 

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Sayın Dr. Ömür Gencel’e çok teşekkür ederiz. Varis ve ameliyatsız tedavi yöntemleri, gelişmiş teknolojilerin kullanımı ile ilgili merak ettiğinizi her şey için www.drgencel.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapın