0216 802 20 89  0533 017 41 92

Ekleme tarihi: 05-11-2017 Varis çorabı ve Yer Sağlayıcılar

Bildiğiniz gibi dünyada ve ülkemizde hızla gelişen teknoloji yeni fırsatlar ve olanaklar yaratmaktadır. Hızlı erişim, kolay sahip olma ve bununla birlikte orataya çıkan ticari kaygılar. Ülkemizde bilinen yer sağlayıcılar herkesin bilgisi dahilinde. Burada başlangıçta çok iyi niyetle yola çıkılırken zaman içerisinde artan rekabet ve daha fazla kazanma hırsı bir çok yer sağlayıcının bu çizgisinden ödün vermesine ve uzaklaşmasına neden oldu. 

Örneklendirecek olursak, sadece özel kişilerin ürünlerini ya da hizmetlerini satabileceği yer olarak ortaya çıkan ve en çok bilinen yer sağlayıcı zaman içerisinde emlakçıların ve galerilerin istilasına uğradı. Bu durum kişilerin bireysel satışlarına ciddi darbeler vurdu. Çıkış amacından hızla uzaklaşan bu ve benzeri yer sağlayıcılar maalesef kendilerini ne kadar geliştirseler de kendi sitelerinde gelişen olayları önleyememektedirler. 

Bir başka örnekte de başka bir yer sağlayıcı herkese platformunu açarak belli bir aidat ve yüzde karşılığında ürünlerin satılmasına olanak tanıdı.

Bu durum aslında hiç sorun olmamakla beraber rekabetin gelişmesi ve gelişen rekabette son kullanıcının avantajına sonuçlar ortaya çıkarmaya başladı. Buraya kadar hiç sorun yok ve rekabeti seven bizler, bu durumdan fazlasıyla mutlu oluyuruz. Burada değinmek istediğimiz konu bu yer sağlayıcıların gelişen olayları kontrol edememesi ve illegal ürünlerin satışına da maalesef yol açmaktadır. Yer sağlayıcılar her ne kadar büyük bir özveri ile çalışsalar da gönderilen ya da sunulan ürünlerin içeriğini bilmediklerinden konuya müdahale edememektedirler.

Örnek verecek olursak, bir yer sağlayıcı hizmet ya da ürün satışından aylık aidatın yanı sıra belli bir yüzde almaktadır. Şimdi bu durumu varis çorabı ile ilişkilendirelim. Bu yer sağlayıcılar arasında elbette işini düzgün yapan insanlar vardır ancak fiyatları ve ürünleri incelediğimizde maalesef bu sayının aslında çok az olduğunu görüyoruz. 

X markanın bir varis çorabını örnek verelim. X markanın Y modeli olan diz altı varis çorabı diyelim ki 150,- TL Bizdeki fiyatı da 200,- TL olsun. Bu çorabı her ikimizin de 100,- liraya aldığını varsayalım. 

Basit bir hesapla da sonuca gidelim. 150,- liray yer sağlayıcıda satan firma/kişi bu paranın 30,- lirasını yer sağlayıcıya komisyon olarak, yaklaşık 8 lirasını da kargo firmasına gönderim ücreti olarak vermesi gerektiğinden, kazandığı para 12,- liradır ve bu hiç mantıklı değildir. Ya çorapta bir sorun vardır, ya da aslında stoklarında olmayan bir çorabı dikkat çekmek için çok ucuza sunarak sizi başka bir çorap markasına yönlendirme eğilimindedir. Ya da elinde kalan stokları tüketip bir daha bu işi yapmak istemediğinden stokları nakite çevirme gayretindedir. 

Sağlıklı bir şekilde bu işi yapıyorsa siz herhangi bir nedenden ötürü çorabı iade ya da değiştirmek istediğinizde toplamda 16,- lira daha kargo ücreti ödemek zorundadır ki bu da 4,- lira zarar edeceği anlamına gelir.  Zaten büyük olasılıkla iade ya da değiştirme şansınız olmayacaktır.

Peki bu durumdan bize ne? Çok basit, bizi arayan kullanıcılar fiyatlarımızı bu yer sağlayıcıda bulunan firma ya da kişilerle karşılaştırarak ve doğal olarak bizim pahalı olduğumuzu öne sürmektedirler. Basit bir matematik hesabı yapıldığında görünen elbette budur ancak gerçekçi değildir.

Sitemizde ziyaretçilerimize belirtilen fiyatlar üretici ya da ithalatçı firmaların bize önerdiği satış fiyatlarıdır ve bütün ürünler %100 orijinaldir. Ayrıca istemediğinizde aldığınız bir ürünü saorgusuz sualsiz iade ya da değiştirme hakkınız her zaman vardır. Üstelik ücretsiz. 

Bu kafa karıştırıcı ve çok sık gündeme gelen fiyat politikaları ile ilgili bir duyuruyu elzem gördüğümüzden sizlerle paylaşmak istedik. 2009 yılından beri sadece varis çorabı sunan bir siteyiz. Bunun yanı sıra sitemizde ücretsiz olarak doktorumuzdan bilgi alabilir, sağlıkla ilgili bir sorunuzu yöneltebilirsiniz. Bu hizmetimiz tamamen ücretsizdir ve sizlerin sorularına yanıt vermekten mutluluk duyuyoruz. 

Amacımız yer sağlayıcıları ya da orada bulunan firmaları/kişileri eleştirmek değil, sadece karışıklığa neden olan bazı sonuçları açıklama gereğidir.  

Sağlıklı günler dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış